BİST (Borsa İstanbul) Nedir?

Borsa İstanbul, tarihçesi 1866 yılında açılan Dersaadet Tahvil Borsasına ve 1985 yılında açılan İstanbul Menkul Kıymetler Borsasına (İMKB) dayanan bir kuruluştur.
BİST (Borsa İstanbul) Nedir? | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

Yatırımcıların güvenli bir ortamda bir araya gelmesini ve alım-satım süreçlerinin adil bir şekilde yürütülmesini sağlamak kuruluşun temel görevidir. Ülkemizde faaliyet gösteren tek borsa organizasyonu olan BİST üzerinden bütün borsa işlemleri gerçekleştirilir. BİST 30, BİST 100 hisseleri BİST hisselerine örnek olarak gösterilebilir.

BİST Ne Zaman Kuruldu?

Borsa İstanbul’un tarihi 1985 yılında kurulan İstanbul Menkul Kıymetler Borsasına dayanır. İMKB, 2013 yılında Borsa İstanbul (BİST) adını alır. 2023 yılı itibarıyla kuruluşun adı BİST’tir.

Borsa İstanbul'a Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsa İstanbul üzerinden yatırım yapmak için şirketlerin hisse senetleri, endeksler, döviz, emtialar ve diğer finansal yatırımlar takip edilir. Potansiyel getirisi bulunanlar için alım-satım emri verilerek işlem yapılır. İşlem yaptıktan sonra kazanç elde edebilmek için piyasanın düzenli olarak takip edilmesi gerekir.

BİST 100 Nedir?

BİST 100 hisseleri, Borsa İstanbul’da işlem gören ve işlem hacmi en yüksek olan 100 hisse senedini konu alır. Söz konusu 100 hisse senedinin performansının ölçülmesi BİST 100 endeksi ile gerçekleştirilir. Borsa İstanbul 100 endeksi kodu XU100 şeklindedir.

BİST 50 Nedir?

BİST 50 hisseleri, Borsa İstanbul’da işlem gören ve gerek piyasa değeri gerekse de işlem hacmi en yüksek olan 50 şirketin hisse senetlerini ifade eder. BİST 50 endeksi ise söz konusu 50 şirketin performansının ölçülmesini sağlar.

BİST 30 Nedir?

BİST 30 hisseleri, Borsa İstanbul’da işlem hacmi en yüksek olan 30 hissedir. BİST’teki en değerli 30 hisse, BİST 30 hisselerini oluşturur. BİST 30 hisseleri listesi dönemsel olarak değişiklik gösterir. Bu sebeple BİST 30 endeks değeri de değişir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

2 Ağustos 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 1 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi