Açığa Satış Nedir?

Yatırımcının sahip olmadığı finansal enstrümanı ödünç alarak satış yapmasına açığa satış denir. Riskli bir strateji olduğu için dikkat edilmelidir.
Açığa Satış Nedir? Nasıl Yapılır?

En cazip bankayı anında bulun!

Açığa satışın temel amacı kar maksimizasyonudur. Açığa satış ile fiyatının düşeceği öngörülen bir hisse senedi satılır, fiyat düştüğü zaman söz konusu finansal ürün tekrar alınır. Bu sayede yüksek fiyatlardan satılan finansal ürün daha düşük fiyattan satın alınarak kar edilir.

Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Riskli bir yöntem olan açığa satış işlemi, aracı kurum vasıtasıyla finansal enstrümanı ödünç alıp satışını yaparak kar etme yöntemidir. İlk önce aracı kurum seçilir sonrasında açığa satış talebi oluşturularak finansal enstrüman ödünç alınır ve satış gerçekleştirilir.

Açığa Satış Süresi Kaç Gündür?

Açığa satış işlemi Sermaye Piyasası Kurulu tarafından belirlenen kurallara göre sınırlandırılır. Yatırımcılar açığa satış işlemini aynı gün içinde gerçekleştirmek zorundadır. Piyasanın güvenliğini sağlamak için günlük açığa satış süresi takip eden iş gününde kapanır.

Açığa Satışın Mantığı Nedir?

Açığa satışın mantığı, yatırımcıların fiyat tahminlerini yaptığı bir enstrümanı satın almadan yani sahip olmadan satışa çıkarması ve daha düşük fiyattan alarak kar etmesidir. Fiyatların düşeceği beklentisi için kullanılır ancak riskli bir yöntemdir.

Açığa Satış Hisseyi Nasıl Etkiler?

Açığa satış gibi farklı yatırım stratejileriyle işlem yapılabilen borsada, yatırımcılar alım-satım işlemleriyle kazanç elde etmeye çalışır. Borsa, finansal piyasalarda hisse senetleri, tahviller, emtialar gibi çeşitli finansal enstrümanların alınıp satıldığı bir kurumdur. Piyasada açığa satış işleminin piyasayı düşürmesi ve volatilitesinin artması beklenebilir.

Açığa Satış Nasıl Anlaşılır?

Açığa satış işleminin diğer işlemlerden farkı vardır. Yatırımcı, açığa satışta sahip olmadığı bir varlığı mesela hisse senedini satışa çıkarır. Hisse senedi hesabında olmayan bir varlığın satış işlemidi açığa satış ile gerçekleştirilir. Ve bu açığa satışı işaret eder. İşlem, açıklamasında açığa satış şeklinde belirtilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

3 Ağustos 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 13 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi