Baz Puan Nedir?

Baz puan, faiz oranları ile ilişkilidir ve faiz oranlarında yaşanan değişimin kolayca açıklanmasını sağlayan ölçü birimidir. Merkez Bankaları, düzenli olarak aylık faiz kararlarını belirler. Belirlenen her faiz oranı farklı baz puanlarına denk gelir.
Baz Puan Nedir? Faizi Etkiler mi?

En cazip bankayı anında bulun!

BP kısaltmasını kullanan baz puanları, her ay düzenli olarak değişir. Faiz oranlarının değişmesi ile paralel olarak döviz kurları da hareketlenir. Oluşan hareketlilik yatırımcıları tasarrufa veya yatırıma yönlendirir. Baz puan terimini sabit gelir yatırımı yapanlar oldukça kullanır. Baz puan, düşük birimlerdeki veya faiz oranlarını karşılaştırma amacıyla kullanılır ve tüketicilerin hayatını fiyat etiketleri üzerinden etkiler. Aylık alınan ürün miktarı ile ürüne yapılan ödeme, aydan aya değişkenlik gösterir.

Baz puan, üreticileri de çok yakından ilgilendirir. Üretim maliyeti ve ham madde temini, faiz oranlarının değişmesiyle beraber dövizdeki değişim her ay farklılık gösterir. Söz konusu değişim üreticilerin kazançlarında da paralel olarak değişkenlik gösterir.

100 Baz Puan Ne Demek?

  • 100 baz puan faiz oranı üzerinde %1’lik değişim anlamına gelir, ondalık sayılarda virgülden sonraki dördüncü sayıya denk gelir. Uluslararası açıklamalarda BPS olarak kullanılır.
  • 1 baz puan %0.01 oranındaki faiz değişimini ifade eder. Baz puanları 1/100 oranında hesaplanır. Baz puanı hesaplamalarına göre 150 baz puan %1,5; 200 baz puan ise %2 oranında değişim anlamına gelir.
  • FED faiz oranlarında 25 baz puanlık değişime gitmesi faiz oranında %0,25 düşüş anlamına gelir. Uluslararası fonda faiz düşüşü veya artışı yerine baz puan değişimi tanımı kullanılır.
  • Merkez bankası yetki gereği faiz oranlarını düşürebileceği gibi yükseltebilir. Tüm bu faiz üzerindeki işlemler ülke içerisindeki ekonomik kalkınmanın sürdürülmesi içindir.

Baz Puan Artarsa Ne Olur?

Baz puanları faiz oranlarını ölçen birimdir. Baz puanlarının artması ile beraber faiz oranları da artış gösterir. 100 baz puan indirimi yapıldığında faizlerde %1’lik değişim meydana gelir. Kredi baz puanının 100 olması bankaların faiz ciddi bir düşüş göstermez. Baz puan 1/100 ölçek üzerinden hesaplandığı için %1’lik değişim büyük hesaplara yol açmaz, ondalık üzerinden ifade eder.

Büyük baz puanlarının artışı başta ham madde temini olmak üzere tüketicinin alım gücü azalır ve üretim zorlaşır. Aylık harcama miktarı artarken alınan ürün miktarı azalır. Ekonomik düzende dengesizlik oluşur. Baz puanlarının artışı döviz piyasasını doğrudan etkiler, değerli döviz ile ithalat yapan ülkelerin de dış harcamaları doğru oranda artar.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

12 Mayıs 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 2 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi