Çapraz Kur Nedir?

Çapraz kur, iki para biriminin birbiri karşısındaki değerinin üçüncü bir para biriminin katılımıyla hesaplanmasıdır
Çapraz Kur Nedir? Çapraz Kur Hesaplama | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

Çapraz kur hesaplamalarında genellikle “parite” kavramı kullanılır. Parite, iki para birimi arasındaki orandır. Pariteyi etkileyen en önemli faktör ekonomik koşullar ve faiz oranlarıdır. Çapraz kur hesaplaması yapılırken toplamda üç para birimi kullanılır. Üçüncü para birimi genellikle dolardır. TRY/USD ise Türk lirası ile doların birbiri karşısındaki değerini göstermektedir. Tüm para birimlerinin birbirleri karşısındaki değerleri çapraz kur ile belirlenir. Bu sayede herhangi bir para birimi başka bir para birimine dönüştürülürken hesaplama işlemi çapraz kur baz alınarak yapılır.

Çapraz Kur Ne İşe Yarar?

Çapraz kur ülkeler arasındaki ticaret için büyük önem taşır. Ulusal para birimi ithalat ve ihracatı etkiler. Çapraz kurun amacı, iki para biriminin birbirine karşı olan değerini belirleyerek para birimi dönüştürme işlemlerinde kolaylık sağlamaktır. Ulusal para birimi değerli olan ülkelerin, ithalatı ucuz olurken ihracatı pahalı olur. Yüksek döviz kuru ülkenin ticaret dengesini olumsuz etkiler. Örneğin euro cinsinden paraya sahip olan bir kişi, parasını Türk lirasına çevirmek istediği takdirde EUR/TRY çapraz kurunu kullanarak elindeki euro miktarı ile ne miktarda Türk lirası alabileceğini kolaylıkla hesaplayabilir. Paranın dönüştürülmesi sırasında banka veya döviz bürosu gibi finansal kuruluşlar da çapraz kur üzerinden dönüşümü gerçekleştirir.

Çapraz Kur Nasıl Hesaplanır?

Çapraz kur, paritelerin para cinsinden karşılığıdır. İki para birimi arasındaki oran ve genellikle dolar gibi yaygın kullanılan para birimlerine göre belirlenmektedir. Çapraz kur kullanarak hesaplama yapmak son derece kolaydır. Çapraz kur zaten iki para biriminin birbiri karşısındaki değerini göstermektedir. Buna göre toplam para tutarı, ilgili kur ile çarpılarak hesaplama işlemi yapılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

14 Ekim 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 29 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi