Dünya Bankası Nedir?

Dünya Bankası, İngilizce ismi ile Wordbank, 2. Dünya Savaşı’nın ardından uluslararası faaliyet gösteren bir bankadır. Dünya Bankasının ilk adı Uluslararası Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankasıdır.
Dünya Bankası (World Bank) Nedir?

En cazip bankayı anında bulun!

21. yüzyıldaki 188 adet devlet, Dünya Bankası üyesidir, Türkiye 1947 yılında üye olmuştur. Dünya Bankası’nın kurulma amacı, gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelerdeki yoksulluğun azaltılması ve ortak refah sağlanmasıdır. Dünya bankası ekonomi politikalarının yanı sıra iklim değişikliği, küresel hastalıklar, göçmenler gibi önemli konularda da faaliyet gösterir. 1945 yılında faaliyete başlayan Dünya Bankası, 1947 yılında Birleşmiş Milletler için özerk uzman kuruluş olmuştur.

Dünya Bankası Ne Zaman Kuruldu?

Dünya Bankası, 1945 yılında 2. Dünya Savaşının bitmesinin hemen ardından kurulmuştur. 1947 yılında ise Birleşmiş Milletler için özerkleşmiştir.

Dünya Bankası Ne İşe Yarar?

Dünya Bankası, üye olan ülkelerin projelerine yönelik sermaye veya kredi sağlar. Dünya Bankası projeleri desteklemeye yönelik uzun vadeli krediler sağlar, söz konusu projeler 5 veya 20 yıllık kalkınma projeleri olmalıdır.

Dünya Bankası Başkanı Kimdir?

Dünya Bankası İcra Direktörleri tarafından belirlenen Dünya Bankası başkanı Ajay Banga’dır. Ajay Banga, 5 yıllık görev yapacak 14. Dünya Bankası başkanıdır.

Dünya Bankasının Amaçları Nelerdir?

Dünya Bankası’nın amaçları aşağıda verilmiştir.

  • Üyelere ekonomik kalkınma ve uzun sermaye kazandırmak
  • Uluslararası ticaret dengesi sağlamak
  • Üye ülkelerin projelerine garantili kredi vermek
  • Savaş zamanından barış ekonomisine geçişi sorunsuz sağlamak
  • Projelere özel kredi veya sermaye sağlamak

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

21 Haziran 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 14 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi