IMF Nedir?

IMF Nedir?

IMF, International Monetary Fund veya Türkçe ismi ile Uluslararası Para Fonunun kısaltmasıdır.

IMF, dünya ülkelerini finanse etmek amacıyla kurulmuş ve günümüzde 189 ülkenin üye olduğu büyük bir organizasyondur. IMF’nin temel amaçları arasında para ihtiyacı olan ülkelere para sağlamak, dünya genelindeki yoksulluğu azaltmak, istihdamı ve ekonomik büyümeyi teşvik etmektir. IMF ayrıca ihtiyaç duyan ülkelerin ödeme planlarını düzenlemede ve finansal teknik destek sağlamada da etkili rol oynar.

IMF Ne İşe Yarar?

IMF, maddi yönden zor duruma düşen ülkelerin borç almasına yarayan bir kuruluş olarak faaliyet göstermektedir. Para fazlası olan ülkeler, IMF’ye borç verebilir. IMF bünyesinde biriken bütçe, IMF’den para talep eden ülkelere aktarılmak üzere kullanılır. Parasal yönden zor duruma düşen ülkeler para talebiyle IMF’ye başvurabilir ve IMF’den borç alabilir. Alınan borç, belirli bir ödeme plana planı çerçevesinde geri ödenir. IMF, borç verdiği ülkelerin para politikalarının belirlenmesinde de denetleyici ve tavsiye verici role sahiptir.

IMF'nin Yetkileri Nelerdir?

İkinci Dünya Savaşı sonrasında, Avrupa'yı yapılandırmak amacıyla kurulmak istenen IMF, döviz kurlarının izlenmesi, kur istikrarının sağlanması ve rezerv para birimi oluşturulması gibi konularda ekonomik iş birliği için kuruldu. IMF’nin yetkileri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Üye ülkelere kredi vermek
  • Birbirlerine borçlu ülkeler arasında arabuluculuk yapmak.
  • Üye ülkelerin kur ve para politikalarını yakından takip etmek.
  • Para ihtiyacı olan ülkelere finansal destek vermek.

Sıkça Sorulan Sorular

IMF Ne Zaman Kurulmuştur?

IMF Nasıl Çalışır?

IMF'nin Amaçları Nelerdir?

IMF’nin Merkezi Nerededir?

IMF Üyeleri Kimlerdir?

Türkiye IMF'e Ne Zaman Üye Oldu?

IMF Kota Payı Nedir?

IMF'nin Para Birimi SDR midir?