IMF Nedir?

IMF, International Monetary Fund veya Türkçe ismi ile Uluslararası Para Fonunun kısaltmasıdır.
IMF Nedir? International Monetary Fund | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

IMF, dünya ülkelerini finanse etmek amacıyla kurulmuş ve günümüzde 189 ülkenin üye olduğu büyük bir organizasyondur. IMF’nin temel amaçları arasında para ihtiyacı olan ülkelere para sağlamak, dünya genelindeki yoksulluğu azaltmak, istihdamı ve ekonomik büyümeyi teşvik etmektir. IMF ayrıca ihtiyaç duyan ülkelerin ödeme planlarını düzenlemede ve finansal teknik destek sağlamada da etkili rol oynar.

IMF Ne Zaman Kurulmuştur?

IMF, 1944 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin New Hampshire eyaletinde kurulmuştur. Günümüzde ise merkezi ABD’nin başkenti olan Washington DC’de bulunmaktadır. İlk başkanı Camille Gutt’tur. 2019 yılından bu yana Kristalina Georgieva başkanlık etmektedir. IMF’nin ilk ortaya çıkışı 1944’te Bretton Woods konferansında olmuştur. İlk zamanlardaki temel amacı ise 2. Dünya Savaşı sonrasında harabeye dönmüş olan Avrupa'yı yeniden yapılandırmaktı.

Bretton woods kasabasında düzenlenen Birleşmiş Milletler Cemiyetinin para finans konferansına 44 üye ülke katılmıştır. Kur istikrarının sağlanması, döviz kurlarının izlenmesi ve rezerv para birimi oluşturulmasına karar verilmiştir. IMF, Aralık 1945 tarihinde 29 üye ülkenin imzalanmasıyla kurulmuştur.

IMF Ne İşe Yarar?

IMF, maddi yönden zor duruma düşen ülkelerin borç almasına yarayan bir kuruluş olarak faaliyet göstermektedir. Para fazlası olan ülkeler, IMF’ye borç verebilir. IMF bünyesinde biriken bütçe, IMF’den para talep eden ülkelere aktarılmak üzere kullanılır. Parasal yönden zor duruma düşen ülkeler para talebiyle IMF’ye başvurabilir ve IMF’den borç alabilir. Alınan borç, belirli bir ödeme plana planı çerçevesinde geri ödenir. IMF, borç verdiği ülkelerin para politikalarının belirlenmesinde de denetleyici ve tavsiye verici role sahiptir.

IMF Nasıl Çalışır?

Parasal açıdan zor duruma düşmüş olan ülkeler finansal destek amacıyla IMF’ye başvurur. Bunun üzerine IMF, ilgili ülkenin genel ekonomisini değerlendirir. IMF, ülkeye gerekli miktarda finansal desteği borç olarak verir. Ancak bu borçla birlikte ilgili ülkeden çeşitli ekonomik politika talepleri olabilir. IMF borç verdiği ülkelerden genellikle enflasyon karşıtı para politikaları izlemesini ve dış ticareti çeşitli riskler sebebiyle daraltmasını ister. Ülkenin ekonomik durumunun iyiye gitmesi ve borcunu IMF’ye geri ödeyerek kendini çevirebilen bir hale gelmesi IMF’nin misyonunu yerine getirdiğini işaret eder.

IMF'nin Yetkileri Nelerdir?

İkinci Dünya Savaşı sonrasında, Avrupa'yı yapılandırmak amacıyla kurulmak istenen IMF, döviz kurlarının izlenmesi, kur istikrarının sağlanması ve rezerv para birimi oluşturulması gibi konularda ekonomik iş birliği için kuruldu. IMF’nin yetkileri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Üye ülkelere kredi vermek
  • Birbirlerine borçlu ülkeler arasında arabuluculuk yapmak.
  • Üye ülkelerin kur ve para politikalarını yakından takip etmek.
  • Para ihtiyacı olan ülkelere finansal destek vermek.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

19 Ekim 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 13 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi