SDR Nedir?

SDR, Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından geliştirilmiş bir para birimidir.
SDR Nedir? Özel Çekme Hakları | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

SDR, Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından geliştirilmiş bir para birimidir. IMF ile yapılan alışverişlerde SDR para birimi kullanılır. SDR para birimi, adını IMF’nin alt departmanlarından birinden alır. SDR ilk olarak 1969 yılında kullanılmaya başlanmıştır. SDR’nin açılımı Special Drawing Rights şeklinde olmakla beraber “Özel Çekme Hakları” anlamını taşır.

SDR Kullanım Amacı Nedir?

SDR’nin kullanım amacı, uluslararası likidite talebini karşılamayı kolaylaştırmak ve dünya ekonomisine destek olmaktır. SDR ile üye ülkelere normal çekme hakları kapsamının dışında ayrıca bir rezerv daha sağlanır. SDR, IMF’nin normal çekme haklarının dışında özel bir statüdedir. Örnek olarak Yunanistan dolar ihtiyacı duyması halinde elindeki SDR’leri ABD Merkez Bankasına (FED) aktararak dolara çevirebilir. Bu noktada FED, itiraz etmeksizin SDR’lerin döviz karşılığını Yunanistan’a ödemek zorundadır. IMF mensubu ülkeler, kendilerine verilen SDR’leri ilk tahsisin 3 katına kadar kabul etmekle mükelleftir.

SDR Para Birimi Nedir?

SDR para birimi, IMF’ye mensup ülkeler arasında kullanılan özel bir para birimidir. Açılımı “Özel Çekme Hakları” olan SDR ile IMF mensubu diğer ülkelerden ilk tahsisin 3 katına kadar para takası yapabilir. 1 SDR 1,34 dolara eşittir.

SDR Nasıl Uygulanır?

SDR, IMF’ye mensup ülkeler arasında yapılan takas ile kullanılabileceği gibi finansal açıdan güçlü ülkeler ile zayıf ülkeler arasında SDR alışverişi şeklinde de kullanılabilir. SDR sayesinde, birbirleri arasında değişim yapan ülkeler doğrudan IMF’ye borçlanır. Bu sayede söz konusu ülkeler alacak verecek konusunda birbirleriyle anlaşmazlığa düşmez. Dünya çapında bir organizasyon olan IMF, bu noktada güvence konumundadır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

5 Ekim 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 8 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi