Dalgalı Kur Nedir?

Değişken kur olarak da bilinen dalgalı kur, bir ülkenin ulusal parasının uluslararası piyasada diğer para birimleri karşısında serbest bir şekilde arz ve talebe göre belirlendiği kur sistemidir.
Dalgalı Kur Nedir? Nasıl Çalışır? | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

Değişken kur olarak da bilinen dalgalı kur, bir ülkenin ulusal parasının uluslararası piyasada diğer para birimleri karşısında serbest bir şekilde arz ve talebe göre belirlendiği kur sistemidir. Sabit kur sisteminin tam tersi bir yapıya sahip olan dalgalı kur sisteminde, döviz kurları sürekli olarak değişir. Piyasadaki alıcılar ve satıcılar değişken kura göre diledikleri miktarda alış veya satış gerçekleştirebilir.

Dalgalı Kur Rejimi Nedir?

Dalgalı kur rejimi, merkezi otorite tarafından döviz kuru fiyatına doğrudan müdahale edilmeyen ve döviz kurunun piyasa içerisindeki arz ve talep doğrultusunda kendiliğinden belirlendiği kur rejimidir. Dalgalı kur rejiminde yerli ve yabancı paraların değeri anlık olarak belirlenir ve sürekli değişir. Merkezi otorite tarafından herhangi bir alt veya üst limit konulmaz.

Dalgalı Kur Ne İşe Yarar?

Dalgalı kur, döviz kurunun ve ulusal paranın serbest piyasa ortamı içerisinde doğal bir akışta belirlenmesini sağlar. Bu sayede uluslararası piyasadaki dengesizlikler dengeye gelir. Dalgalı kur aynı zamanda yatırımcılar için de güvenli bir yatırım ortamı sunar. Dalgalı kur ile belirlenen fiyatlar, herhangi bir merkezi otorite baskısı olmaksızın dünya dengesine göre belirlenir. Bu da çok daha güven verici ve doğal bir ekonomik ortam yaratır.

Türkiye Dalgalı Kur Sistemine Ne Zaman Geçti?

Türkiye, 2001 yılında meydana gelen ekonomik krizin ardından dalgalı kur sistemine geçmiştir. Yıllarca Türkiye’de sabit kur uygulaması yapılmıştır. Ancak meydana gelen ekonomik krizlerle birlikte 22 Şubat 2001 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından ortak alınan karar doğrultusunda arz ve talebe göre belirlenen dalgalı kur sistemine geçilmesi kararlaştırılmıştır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

21 Ekim 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi