Arbitraj Nedir?

Arbitraj, farklı marketlerdeki emtiaların ya da menkul kıymetlerin aynı anda alınıp satılmasına ve böylece piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından kar etmeye yarayan finansal aksiyondur.
Arbitraj Nedir? Nasıl Yapılır? | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

Arbitraj, farklı marketlerdeki emtiaların ya da menkul kıymetlerin aynı anda alınıp satılmasına ve böylece piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından kar etmeye yarayan finansal aksiyondur.

Arbitraj, bir piyasadan satın alınan bir menkul kıymetin ya da emtianın simultane olarak farklı bir piyasada satılması işlemidir. Aynı menkul kıymetlerin farklı piyasalarda farklı fiyatlandırılması sonucu, bu fiyat farkından kaynaklanan karı elde etmek için yapılır. Hisse senedi, emtia ya da döviz ile yapılabilen arbitraj işlemi ile yatırımcılar bir piyasada daha düşük fiyatta olan bir değeri o piyasadan alıp değerinin daha yüksek oldu bir piyasada satarak risksiz kar sağlar.

Arbitraj Nasıl Yapılır?

Aynı menkul kıymetlerin veya emtiaların fiyatları, birbirinden farklı piyasalarda değişkenlik gösterebilir. Bu değişkenlik son derece küçük miktarlarda olsa da yeterince büyük yatırımla yapılan arbitraj işlemi yatırımcıya kayda değer bir kar sağlar. Aynı şekilde farklı para birimlerinin farklı para birimleri karşısındaki parite değişikliklerinden faydalanılarak da arbitraj işlemi yapılabilir. Arbitraj işleminde fiyatın düşük olduğu piyasada alım yapılır ve alınan menkul kıymet hemen farklı bir piyasada satılır.

Arbitrajın temel prensibi birebir aynı veya çok benzer emtiaların farklı iki piyasadaki fiyat farkından kar elde etmektir. Genellikle birim başına çok düşük olan piyasalar arası fiyat farkları, yüksek tutarlı işlemlerde yatırımcıya büyük ve risksiz bir kar olanağı sağlar.

Döviz Arbitrajı Nedir?

Herhangi bir para biriminin farklı döviz piyasalarındaki değer farklılıklarından yararlanarak yapılan işleme döviz arbitrajı adı verilir. Bu arbitraj türünde herhangi bir para birimi belirli bir ülkenin döviz piyasasında satılırken diğer bir ülkenin döviz piyasasında alınır. Fiyatı yüksek olan piyasada satım gerçekleştirilirken fiyatın düşük olduğu piyasada alım işlemi gerçekleştirilir. Bu sayede alım ve satım arasındaki fiyat farklılığından kar elde edilir. Döviz arbitrajı için örnek bir işlem aşağdaki gibi yapılır.

A bankasında Amerikan doları kuru 1,05TL'yken B bankasında kur 1,07TL olabilir. 1.000.000 USD'si olan bir yatırımcı

  • Yatırımcı B bankasında 1.000.000 USD'sini 1,07 kurdan bozarak 1.070.000TL elde eder.
  • Yatırımcı 1.070.000TL'sini A bankasına götürerek 1,05 kurdan tekrar Amerikan dolarına dönerek 1.019.048 USD alır.
  • Yatırımcı bu döviz arbitrajı işleminden 1.019.048 - 1.000.000 = 19.048 USD kar elde etmiş olur.

Arbitraj İşlemini Kimler Yapabilir?

Arbitraj işlemi önemli bir bilgi birikimi gerektirir. Borsaya yeni girmiş ya da tecrübesiz yatırımcılar için imkansızdır. Tek bir piyasaya hakim olmak yetmez aynı anda birden fazla piyasaya hakim olmak ve tecrübe edinmiş olmak gerekir. Finansal bilgi birikimine sahip, piyasalara hakim ve tecrübeli yatırımcılar arbitraj işlemi yapabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

4 Kasım 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 29 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi