Piyasa Likiditesi Nedir?

Piyasa likiditesi, gerçek veya tüzel bir kişinin elinde bulunan varlığı fiyatında bariz bir değer kaybı olmaksızın hızlıca nakde çevirebilme veya herhangi bir varlığı hızlı bir şekilde satın alabilme kabiliyetini ifade eder.
Piyasa Likiditesi Nedir? | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

Piyasa likiditesi, gerçek veya tüzel bir kişinin elinde bulunan varlığı, fiyatında bariz bir değer kaybı olmaksızın hızlıca nakde çevirebilme veya herhangi bir varlığı hızlı bir şekilde satın alabilme kabiliyetini ifade eder. Piyasa likiditesi aynı zamanda söz konusu varlıkların alınıp satıldığı piyasanın genel durumu ve şartlarını da ifade eder. Bir pazarın piyasa likiditesi arttıkça, o pazar içerisinde istenilen fiyatlardan varlık alım-satımı yapabilmek daha hızlı ve mümkün hale gelir. Varlıkların alım ve satımlarında çeşitli kısıtların bulunduğu ve alım satım işlemlerinin daha zor gerçekleştiği piyasaların ise piyasa likiditesi düşüktür.

Piyasada Likit Olmak Ne Demek?

Likit piyasa ifadesi, söz konusu piyasada çok sayıda alıcı ve satıcı olduğunu bu sayede de alım ve satım işlemlerinin hızlıca gerçekleşebileceğini ifade eder. Piyasa içerisinde likit olan birisi, elindeki bir varlığı, piyasada hızlıca nakde çeviren veya elindeki nakitle piyasadan kolayca mal toplayabilen kişidir. Örneğin elinde yüklü miktarda hisse senedi olan birisi bu hisse senetlerini borsada hızlı bir şekilde kendisine uygun bir fiyattan nakde çevirebiliyorsa bu kişinin piyasada likit olduğu söylenebilir.

Piyasa Likiditesi Neden Önemlidir?

Piyasa likiditesi, piyasadaki alıcı ve satıcıların çok daha kolay işlem yapabilmesi ve piyasa içerisine daha fazla yatırımcı çekilebilmesi için büyük önem taşır. Bir piyasa ne kadar likit olursa piyasaya katılma niyetinde olan kişi sayısı da o kadar artar. Bunun sebebi likiditesi yüksek olan piyasalarda insanların varlıklarını kolaylıkla nakde çevirebilmesi ve istedikleri zaman yeniden varlık edinebilmesidir. Piyasa likiditesi düşük olan piyasalarda ise varlık satmak veya almak daha uzun vade gerektirdiğinden yatırımcılar bu tip piyasalara daha planlı ve temkinli bir şekilde girer.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

24 Ekim 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 12 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi