Konsolidasyon Nedir?

Konsolidasyon genellikle varlığın fiyatı alım satım modelinin üstüne veya altına hareket ettiğinde sona eren piyasa kararsızlığı olarak yorumlanır. Finansal muhasebede konsolidasyon, bir ana şirketi ve bağlı şirketi tek bir şirket olarak sunan (konsolide eden) bir dizi tablo olarak tanımlanır.
Konsolidasyon Nedir? Borsada Konsolide | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

Konsolidasyon, belirli bir süre boyunca belirli bir destek ve direnç aralığında bir hisse senedinin fiyat hareketini tanımlamak için kullanılan teknik bir analiz terimidir. Genellikle tüccar kararsızlığından kaynaklanır. Muhasebe açısından, konsolide finansal tablolar, analistler tarafından ana ve bağlı şirketleri tek bir şirket olarak değerlendirmek için kullanılır.

Borsada Konsolide Olmak Ne Anlama Gelmektedir?

Konsolidasyon, iki veya daha fazla işletmenin varlıklarını, yükümlülüklerini ve diğer finansal kalemlerini bir araya getirmektir. Olası aşırı alım veya aşırı satım pozisyonlarına karşı dikkatli olan tacirler, başka bir trend ortaya çıkmadan önce hareketleri yumuşatmaya çalışabilirler. Ayrı şirketlerin birleşimiyle beraber üretim alanlarının birleşimi, işlevsel alanlarda tek kol olma sürecidir. Borsa konsolidasyonu, bir hisse senedinin nispeten uzun bir süre boyunca daha büyük bir fiyat eğilimini sürdürmesidir. Konsolide hisse senetleri ticareti, genellikle dikkatli bir değerlendirme gerektirir. Konsolidasyon dönemleri analistler ve tüccarlar tarafından kararsız ve temkinli olarak değerlendirilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

14 Nisan 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 2 Şubat 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi