Kripto Para Nedir?

Kripto para kısa ismi ile kripto, özel şifreli güvenlik sistemine sahip olan bir para türüdür. Matematik dalı olan kriptografi dalına ait kodlar kullanılarak şifrelenen dijital paradır.
Kripto Para Nedir? Nasıl İşler?

Kripto paraların ilk çalışmaları 1980 yıllarına dayanır. Bilgisayar bilimcisi David Chaum, 1980’lerde ortaya koyduğu kripto paralarla alakalı çalışmalarını 1990’lı yıllarda daha da geliştirmiştir ve yapılan çalışmalar sonucunda 2009 yılında Satoshi Nakamoto, ilk merkeziyetsiz para birimi olan Bitcoin’i çıkarmıştır.

2009 yılından itibaren birçok kripto para birimleri ortaya kondu. Bitcoin dışındaki tüm kripto paralara alt coinler adı verilir. Kripto paraların sanal para olmasının sebepleri vardır; ilk olarak altına karşılık gelmezler. Altın, gümüş gibi değerlerini kendi içlerinde gram olarak taşımazlar aynı zamanda tüm kripto paralar detayları rahat bir şekilde öğrenilebilecek nesneler değildir.

Dijital paralar, devletin sadece ulusal olarak basılan parayı görmesinden kaynaklı olarak kanun önünde genel bir geçerliliği yoktur. Olası bir ticari anlaşma veya senet imzası söz konusu olduğu takdirde hukuki işlem görülebilir.

Kripto paralar somut bir nesne olmadıkları için kişiye özel dijital ortamlarda saklanır. Saklanılan tüm para cüzdanlarının şifreleri kullanıcıya özeldir ve karmaşık kodlar içerir. Sahip olabilmek için bir banka kartı gibi nesneye ihtiyaç duyulmaz, internet ortamında kesintisiz olarak çeşitli alım-satım, havale işlemleri anlık olarak gerçekleştirilir. Paralar yalnızca ait olduğu kişi tarafından el değiştirebilir ve art arda uygulanan işlemlerden de yalnızca biri gerçekleştirilir.

En cazip bankayı anında bulun!

Kripto Ne Demek?

Kripto, Fransızca kökenli bir kelimedir. Bazı araştırmalar sonucunda kripto kelimesinin İngilizcedeki anlamı ‘gizli ve görünmez’ olduğu anlaşılmıştır. Kripto sözcüğünün anlamları şu şekilde sıralanır:

  • Gizli ve görünmez
  • Siyasi inancını gizleyen
  • Gözükmeyen
  • Saklı yazı

Eski dönemlerden bugüne ulaşan kripto kelimesi, Türkçeye de yerleşmiş ve ‘gizli ve görünmez’ anlamı ile tabir edilmiştir. Ulus devletleri açısından da bazı kasa ve şifre işlemleri için kripto tabiri yer alır. Banka ve borsa alanında sıklıkla telaffuz edilen bir kelimedir.

Kripto Para Nasıl İşler?

Sanal para çeşidi olan kripto paralar, İtibari paralar gibi desteklenmez, işlemlerini veya değerini de etkileyen merkezler bulunmaz. Yeni kripto paraların yatırılmasını denetleyen, büyük umumi bilgisayarlara dağıtılan Blockchaln üzerinden işlemler yapılır.

Sanal para birimleri ile işlem yapmak için Blockchaln ile uyumlu olabilecek bir cihaz veya yazılıma ihtiyaç duyulur. Bu dijital uygulama üzerinden cüzdan elde edilir, elde edilen cüzdan kripto para birimlerini elinde tutmaz. Blockchaln üzerinde bulunan para varlığı için kişiye özel adres elde edilmesini sağlar.

Dijital para birimleri arasında transfer yapmak, cüzdan içerisinde var olan kripto paranın farklı bir cüzdana taşınması işlemidir. İşlem başlarken kullanıcının özel anahtarını kullanımının madenciler olarak bilinen üçüncü tarafından onaylanır. Onaylama işlemi tamamlandıktan sonra söz konusu transfer işlemi geriye alınamaz ve ardından tüm bakiyeler güncellenir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

12 Mayıs 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 13 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi