Kripto Para Nedir? Nasıl İşler?

Kripto Para Nedir?

Kripto para kısa ismi ile kripto, özel şifreli güvenlik sistemine sahip olan bir para türüdür. Matematik dalı olan kriptografi dalına ait kodlar kullanılarak şifrelenen dijital paradır.

Kripto paraların ilk çalışmaları 1980 yıllarına dayanır. Bilgisayar bilimcisi David Chaum, 1980’lerde ortaya koyduğu kripto paralarla alakalı çalışmalarını 1990’lı yıllarda daha da geliştirmiştir ve yapılan çalışmalar sonucunda 2009 yılında Satoshi Nakamoto, ilk merkeziyetsiz para birimi olan Bitcoin’i çıkarmıştır.

2009 yılından itibaren birçok kripto para birimleri ortaya kondu. Bitcoin dışındaki tüm kripto paralara alt coinler adı verilir. Kripto paraların sanal para olmasının sebepleri vardır; ilk olarak altına karşılık gelmezler. Altın, gümüş gibi değerlerini kendi içlerinde gram olarak taşımazlar aynı zamanda tüm kripto paralar detayları rahat bir şekilde öğrenilebilecek nesneler değildir.

Dijital paralar, devletin sadece ulusal olarak basılan parayı görmesinden kaynaklı olarak kanun önünde genel bir geçerliliği yoktur. Olası bir ticari anlaşma veya senet imzası söz konusu olduğu takdirde hukuki işlem görülebilir.

Kripto paralar somut bir nesne olmadıkları için kişiye özel dijital ortamlarda saklanır. Saklanılan tüm para cüzdanlarının şifreleri kullanıcıya özeldir ve karmaşık kodlar içerir. Sahip olabilmek için bir banka kartı gibi nesneye ihtiyaç duyulmaz, internet ortamında kesintisiz olarak çeşitli alım-satım, havale işlemleri anlık olarak gerçekleştirilir. Paralar yalnızca ait olduğu kişi tarafından el değiştirebilir ve art arda uygulanan işlemlerden de yalnızca biri gerçekleştirilir.

Kripto Ne Demek?

Kripto, Fransızca kökenli bir kelimedir. Bazı araştırmalar sonucunda kripto kelimesinin İngilizcedeki anlamı ‘gizli ve görünmez’ olduğu anlaşılmıştır. Kripto sözcüğünün anlamları şu şekilde sıralanır:

  • Gizli ve görünmez
  • Siyasi inancını gizleyen
  • Gözükmeyen
  • Saklı yazı

Eski dönemlerden bugüne ulaşan kripto kelimesi, Türkçeye de yerleşmiş ve ‘gizli ve görünmez’ anlamı ile tabir edilmiştir. Ulus devletleri açısından da bazı kasa ve şifre işlemleri için kripto tabiri yer alır. Banka ve borsa alanında sıklıkla telaffuz edilen bir kelimedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kripto Para Nasıl İşler?

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto Para ile Ne Yapabilirsiniz?

Kripto Paraya El Koyulur mu?

Kripto Parada Nasıl Para Kazanılır?

Kripto Para Nasıl Çekilir?