Çek Nedir?

Çek, en temel tanımıyla kıymetli evrak niteliği bulunan bir kambiyo senedidir.
Çek Nedir? Çek Nasıl Alınır? | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

Çek, en temel tanımıyla kıymetli evrak niteliği bulunan bir kambiyo senedidir. Kişinin kendi banka hesabından, çeki taşıyanın veya çek üzerinde adı yazan kişinin çek üzerinde yazan miktarda ödeme alabilmesi amacıyla düzenlediği belgedir. Çek, günümüzde tahsilat işlemlerinde sıklıkla kullanılan bir araçtır.

Çek Ne İşe Yarar?

Çek, ticari hayat içerisinde birbirleriyle iş yapan kişilerin alacak-verecek işlemlerini daha kolay hale getirmek amacıyla tahsilat işlemlerinde kullanılır. Çek, bir ödeme aracıdır. Vadeli çekler sayesinde, vadesi gelen çek sahibi bankaya giderek ödemesini kolaylıkla tahsil edebilir.

Çek Nasıl Kullanılır?

Çekin kullanımı oldukça basittir. Banka tarafından verilen çek defteri üzerindeki çek sayfalarının her biri benzersiz bir numara taşır. Çek sahibi bu çek sayfalarını düzenleyerek kullanabilir.

Banka Kimlere Çek Verir?

Çek defteri banka tarafından herkese kolaylıkla verilen bir araç değildir. Çek defteri genellikle şirket ortaklarına ve banka hesabında yüksek miktarda para bulunan kişilere verilir. Çek defteri alabilmek için mutlaka ticaret yapıyor olmak gerekmez. Bankanın şartlarını sağlayan her özel veya tüzel kişi çek defteri alabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

26 Eylül 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi