TÜİK Nedir? Ne İşe Yarar?

Açılımı Türkiye İstatistik Kurumu bir araştırma kurumudur ve Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ilişkilidir.
TÜİK Nedir? Ne İşe Yarar? | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

TÜİK’in temel görevi, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu alanlarda gerekli olan bilgilerin toplanmasını ve ihtiyaç duyulan verilerin istatistiksel analizini gerçekleştirmektir. Verilerin hangi kurum tarafından, hangi yöntemler kullanılarak işleneceği ve analiz edileceği de Kurumun görev alanına dahildir.

TÜİK'in Açılımı Nedir?

Daha önceki adı Devlet İstatistik Enstitüsü olan TÜİK’in açılımı, Türkiye İstatistik Kurumudur. TÜİK, kökeni 26 Şubat 1962 tarihine dayanan, Türkiye’nin en köklü devlet kurumlarından biridir. Günümüzde Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ilişkilidir.

İstatistik Kurumu Nedir?

İstatistik Kurumu, genel bilinen haliyle TÜİK’tir. TÜİK açılımı Türkiye İstatistik Kurumudur. TÜİK, günümüzde Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ilişkilidir. TÜİK enflasyon ve dönemsel verileri açıklamak, bu veriler için araştırma yapmak ve elde edilen verileri analiz etmekle görevlidir.

TÜİK Hangi Bakanlığa Bağlıdır?

TÜİK, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ilişkilidir. TÜİK merkezi Ankara’dadır. Ankara dışında 26 adet TÜİK bölge müdürlüğü vardır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

21 Haziran 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 2 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi