Sabit Kur Rejimi Nedir?

Ülkedeki döviz kurunun merkezi otoritenin müdahalesi ile sabit bir fiyatta belirlendiği kur rejimine sabit kur rejimi adı verilir.
Sabit Kur Rejimi Nedir? Kur Rejimi | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

Ülkedeki döviz kurunun, merkezi otoritenin müdahalesi ile sabit bir fiyatta belirlendiği kur rejimine sabit kur rejimi adı verilir. Sabit kur rejiminde, dövizlerin alış ve satış fiyatları merkezi otorite tarafından belirlenir ve bir sonraki değişikliğe kadar değişmez. Tüm döviz işlemleri merkezi otorite tarafından belirlenmiş olan fiyatlar üzerinden yapılır ve bu fiyatlar dışında alım satım işlemlerine müsaade edilmez.

Sabit kur rejiminde kur fiyatları hükümet, merkez bankası veya merkez bankasına bağlı para politikası kurulları tarafından belirlenir. Sabit kur rejimi bir ülke tarafından benimsenmişse ve yerli para biriminin değer kaybetmesine devalüasyon, değer kazanmasına revalüasyon denir. 1980 yıllarına kadar sabit kur rejimi Türkiye tarafından uygulanmıştır. 

Kur Rejimi nedir?

Kur rejimi, bir ülkede döviz fiyatlamasına yönelik olarak izlenecek yönteme verilen isimdir. Üç adet kur rejimi vardır. Bunlar; esnek kur rejimi, sabit kur rejimi ve dalgalı kur rejimidir. Hangi kur rejiminin uygulanacağı, ülkedeki merkezi otoritenin iradesi altındadır. İzlenen kur rejimine göre merkezi otorite döviz kuru üzerinde hakimiyet kurabilir veya döviz kurunun belirlenmesini tamamen piyasa akışına bırakabilir. Ulusal para birimlerinin, ülke içinde ve dışında bir değeri vardır. Paranın iç değeri, ülke içindeki paranın alım satım gücüne bağlıdır. Para içerdeki değerini kaybediyorsa buna enflasyon denir. Paranın dış değeri ise, ulusal para biriminin yabancı para birimleriyle ilişkilidir. 

Sabit Kur Rejimi Nasıl Çalışır?

Sabit kur rejiminde merkezi otorite tarafından belirlenen kur fiyatları üzerinden alış satış yapılır. Bu fiyatlar dışında herhangi bir şekilde döviz fiyatlaması yapılmasına müsaade edilmez. Döviz fiyatları ancak merkezi otorite tarafından değiştirilebilir. Ülke içerisinde dövizle yapılacak olan her türlü alışveriş işlemi bu fiyatlar üzerinden gerçekleştirilir. Merkez Bankası kur değerinin alt ve üst sınırlarını geçmesi durumunda kura müdahale eder. Sabit kur rejiminin uygulanması için ülkenin döviz rezervlerinin yeterli düzeyde ve dış finans kaynaklı olması gerekir.

Sabit Kur Rejimi Nasıl Uygulanır?

Sabit kur rejimi uygulanan ülkelerde, döviz kurları merkezi otorite tarafından belirlenir. Kur belirleme işlemi; merkez bankası, merkez bankasına bağlı para politikası kurulu veya hükümet tarafından yapılır. Sabit kur rejimine geçilme kararı alındıktan sonra merkezi otorite döviz kuru fiyat listesi açıklar. Bu liste belirli aralıklarda merkezi otorite tarafından güncellenebilir veya tamamen sabit tutulabilir. Merkez bankasının sabit kur rejimini sürdürebilmesi için döviz rezervlerinin oldukça güçlü olması gerekir.

Sabit Kur Rejiminin Özellikleri Nelerdir?

Sabit kur rejiminde döviz kuru piyasadaki arz ve talebe göre değil, merkezi otoritenin kararına göre belirlenir. Bu durum, döviz kurlarının sabit kalmasına ve yapılan tüm ticari işlemlerin bu fiyatlar üzerinden gerçekleşmesine sebep olur.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

24 Ekim 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 13 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi