Ayı Piyasası Nedir?

Ayı Piyasası Nedir? Ne kadar Sürer?

Ayı piyasası, borsa piyasasının oldukça karamsar olduğu ve fiyatların uzun süre düşüş eğiliminde olmasına yönelik beklentiyi ifade eder. Ayıların hakimiyeti şeklinde de ifade edilir.

Ayı piyasasına girmek için zirve noktasından aşağı yöne olacak şekilde yüzde 20 oranında düşüş görülmesi gerekir. Ana trend çizgisi aşağı yönlüdür. Ayı eğilimindeki yatırım ürünü, düşüş gösterdikçe yatırımcıların ilgisi azalmaya başlar, talebin de azalmasıyla paralel olarak ürünün fiyatında da düşüş görülür. Ayı sürecinin başlangıcında fiyat gün geçtikçe yükselme gösterir ve bunun üzerine bazı yatırımcılar daha fazla yükselmeyeceğini düşünerek satışa başlar. Bu satışların başlaması ile beraber fiyatların durgunlaşması ardından da düşmeye başladığı görülür.

Fiyatların düşüşü ile beraber panik satışları da gerçekleşir, bu satışlar doğrultusunda yatırım aracından hemen hemen tüm yatırımcılar çekilir. Dalga çizgileri zirvenin yüzde yirmi oranında altına indiğinde ayı piyasasından bahsedilir. Bir süre daha negatif seyreden bu sürecin sonunda büyük yatırımcılar tekrardan ürünü satın alır. Bu doğrultuda diğer yatırımcıların da ürünü satın alımı başlar ve ayı piyasası sonlanır.

Ayı Tuzağı Nedir?

Düşüşten kar etmek amacıyla yapılan ayı tuzağı, fiyatların artış döneminde meydana gelen dalgaların veya düzeltmelerin ayı başlangıcı şeklinde söylenmesidir. Yaşatılan panik satışları doğrultusunda ayı dönemi baş gösteriyor şeklindeki yorumlar, deneyimsiz yatırımcıların da panik satışı yapmasına sebep olur. Kısa süreli olarak üründe fiyat düşüşü yaşanmasıyla beraber bekleyen yatırımcılar için çok düşük maliyetlerle ürün toplanmasını sağlar. Ayı tuzağına düşen yatırımcılar, panik satışları doğrultusunda elindeki yatırım aracını daha yüksek kar oranı ile satamadan piyasadan çekilmiş olurlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Ayı Piyasasının Özellikleri Nelerdir?

Ayı Sezonu Nedir?

Ayı Piyasasında Nasıl Bir Yatırım Stratejisi Uygulanmalıdır?