Hisse Derinlik

Hisse derinlik analizi, yatırımcıların kar analizi yaparak yatırım kararını desteklemeleri için kullanılan bir analiz yöntemidir.
Hisse Derinlik Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Profesyonel yatırımcılar tarafından yoğun olarak tercih edilen borsada derinlik analizi, basit ve sağlam prensipli bir yöntem olarak kabul edilir. Hisse derinlik görme işlemi için talep-arz dengesine bakılır. Yöntemin temelinde alım-satım işlemlerinin canlı ve gerçek zamanlı izlenmesi yer alır. Alıcı ve satıcıların fazla olması ilgili hisse senedi için derinliğin fazla olduğunu gösterir. Yüksek derinlik ise söz konusu piyasanın likit ve güvenilir olduğu anlamına gelir.

Hisse Derinlik Analizi Ne İşe Yarar?

Borsada derinlik görme işlemi, yatırımcıların piyasadaki arz ve talep dengesini görmesini sağlar. Arz ve talep yoğunluğu, ilgili hisse senedinin likit olup olmadığı hakkında bilgi verir. Hisse derinlik izleme ile aynı zamanda hisse senedi fiyat hareketliliği hakkında da fikir edinilir. Hisse senedine olan talebin ve arzın durumu, gelecekteki muhtemel fiyat hakkında da bilgi verir.

Hisse Derinlik Analizinden Nasıl Yararlanılır?

Hisse senedi derinlik görme işlemi yapılırken arz-talep durumları göz önünde bulundurulur. Analiz, aşağıdaki şekilde yapılır.

  • Hisse senedi derinlik tablosu salış-satış emirlerini, hisse senedinin en iyi alış ve satış fiyatını ve alış-satış emir miktarlarını gösterir. Bu tablo sayesinde ilgili hisse senedine yönelik arz ve talep bilgisine ulaşılabilir.
  • Tabloda bulunan alıcı ve satıcı emirlerini incelemek aynı zamanda ileriye yönelik olası fiyat değişikliklerini de gösterir. Alıcı emirlerinin yüksek olması fiyatı yükseltirken satıcı emirlerinin yüksek olması fiyatı düşürür.
  • Hisse senedine yönelik anlık işlem hacmi de analiz için kullanılır. İşlem hacminin yüksek olması ürünün likit olduğunu gösterir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

13 Mart 2024 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 13 Mart 2024
Kader Arslan
Kader Arslan
İçerik Yazarı
Yazar Hakkında
1998 doğumlu olan Kader Arslan, Karadeniz Teknik Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. Lisans eğitimi aldığı dönemde eşzamanlı olarak yazarlık ve editörlük alanında çalıştı ve mezun olduktan sonra içerik yazarı görevine devam etti.
Detaylı Bilgi