Gider Pusulası Nedir?

Gider Pusulası Nedir?

Gider pusulası, vergi mükellefi olmayan ve bu nedenle fatura kesemeyen kişilerden alınan mal ve hizmetlerin belgelendirilmesinde kullanılan bir belgedir. Gider notu olarak da anılan gider pusulası, fatura yerine geçer.

Gider pusulası, şirketi olmayan ya da herhangi bir şekilde vergi mükellefi olmayan kişilerden alınan mal veya hizmetlerin belgelendirilmesi için kullanılan belgedir. Gider pusulası, şirketler için fatura yerine geçerken, Katma Değer Vergisi (KDV) ve Stopaj yükümlüğü gider pusulası ile birlikte ödemeyi yapan şirkete ait olur. Her gider pusulasının bir seri numarası ve dip koçanı bulunur. Satıcı tarafından imzalanan gider pusulasının aslı satıcıda kalırken kopyası ise hizmet alana verilir. Gider pusulası yalnızca mükellef olmayan kişilerin hizmet satımı sırasında değil aynı zamanda vergi mükellefi olan satıcıların, müşterilerden mal iade alması sırasında da kullanılabilir.

Gider Pusulası Ne Zaman Kullanılır?

Gider pusulası, vergi mükellefi olmayan bir kişiden mal veya hizmet alımı sırasında kullanılır. Vergi mükellefi olmayan kişi fatura kesemez. Satın alma işlemini gerçekleştiren taraf ise satın alım işlemini belgelemek ister. Bu noktada gider pusulası hazırlanarak satıcı tarafından imzalanır. Belgenin aslı satıcıda, kopyası ise alıcıda kalır. Dider pusulası ayrıca mal iade işlemlerinde de kullanılır.

Sıkça Sorulan Sorular

Gider Pusulası Ne İşe Yarar?

Gider Pusulasının Kullanım Alanları Nedir?

Gider Pusulasını Kim Kullanabilir?

Gider Pusulası Nasıl Temin Edilir?

Gider Pusulası Nasıl Düzenlenir?

Gider Pusulasında Olması Gereken Bilgiler Nelerdir?

Gider Pusulası Stopaj Oranları Nelerdir?