Gider Pusulası Nedir?

Gider pusulası, vergi mükellefi olmayan ve bu nedenle fatura kesemeyen kişilerden alınan mal ve hizmetlerin belgelendirilmesinde kullanılan bir belgedir. Gider notu olarak da anılan gider pusulası, fatura yerine geçer.
Gider Pusulası Nedir? Gider Pusulası Kullanımı | encazip

Gider pusulası, şirketi olmayan ya da herhangi bir şekilde vergi mükellefi olmayan kişilerden alınan mal veya hizmetlerin belgelendirilmesi için kullanılan belgedir. Gider pusulası, şirketler için fatura yerine geçerken, Katma Değer Vergisi (KDV) ve Stopaj yükümlüğü gider pusulası ile birlikte ödemeyi yapan şirkete ait olur. Her gider pusulasının bir seri numarası ve dip koçanı bulunur. Satıcı tarafından imzalanan gider pusulasının aslı satıcıda kalırken kopyası ise hizmet alana verilir. Gider pusulası yalnızca mükellef olmayan kişilerin hizmet satımı sırasında değil aynı zamanda vergi mükellefi olan satıcıların, müşterilerden mal iade alması sırasında da kullanılabilir.

En cazip bankayı anında bulun!

Gider Pusulası Ne Zaman Kullanılır?

Gider pusulası, vergi mükellefi olmayan bir kişiden mal veya hizmet alımı sırasında kullanılır. Vergi mükellefi olmayan kişi fatura kesemez. Satın alma işlemini gerçekleştiren taraf ise satın alım işlemini belgelemek ister. Bu noktada gider pusulası hazırlanarak satıcı tarafından imzalanır. Belgenin aslı satıcıda, kopyası ise alıcıda kalır. Dider pusulası ayrıca mal iade işlemlerinde de kullanılır.

Gider Pusulası Ne İşe Yarar?

Gider pusulası, alıcı ve satıcı arasında gerçekleşen ticaretin kayıt altına alınabilmesini ve belgelendirilmesini sağlar. Gider pusulasının düzenlenme amacı, vergi mükellefi olmayan kişilerin gerçekleştirmiş olduğu satışların taraflar arasında kaydedilmesidir. Gider pusulası, satıcı tarafından düzenlenir. Gider pusulasının aslı satıcıda kalırken kopyası ise alıcıya verilir. Satıcı resmi ödeme yapabilirken aynı zamanda gider pusulası ile yapılan ödemeyi gider olarak kaydedebilir.

Gider Pusulasının Kullanım Alanları Nedir?

Gider pusulası; vergi mükellefi olmayan ya da vergiden muaf kişilerle yapılan ticari işlemlerde, nihai tüketiciden alınan mal ve hizmetler ile iade işlemlerinde, muhasebe kayıtlarında ve royalti ödemelerinde kullanılır. Gider pusulasının kullanımı için herhangi bir sektör, ürün veya hizmet kısıtı yoktur. Gider pusulası, her sektörde kullanılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

23 Aralık 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 6 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi