Para Piyasası Fonu Nedir?

Para Piyasası Fonu, kısa vadeli yatırımlar için tercih edilen bir fondur. Yatırımların gecelik olarak değerlendirildiği bu fonda likiditesi yüksek (yani alım-satım hızı yüksek) enstrümanlar tercih edilir. Paranın değerini koruyan Para Piyasası Fonu, getirisi yüksek olması ve pozitif getiri sağlaması sebebiyle tercih edilir. Bu fonda paranın ana değeri korunur.
Para Piyasası Fonu Nedir? | encazip.com

Para Piyasası Fonu Nasıl Alınır?

Para Piyasası Fonları bankalar aracılığıyla satın alınabilir. Örneğin Denizbank Para Piyasası Fonu, Denizbank İnternet Bankacılığı üzerinden, mobil bankacılıktan, banka ATM’lerinden ve banka Müşteri İletişim Merkezi üzerinden gerçekleştirilebilir. Fon satın alım işlemi aynı zamanda TEFAS (Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu) üzerinden de gerçekleştirilebilir. TEFAS, Türkiye’de yatırım fonu alım-satım işlemlerini kolaylaştıran bir elektronik platformdur. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından lisanslandırılmış olan bu fon, Türkiye’deki tüm yatırım fonlarına tek bir noktadan erişim imkanı sağlar. TEFAS Para Piyasası Fonu alım işlemleri 7 gün 24 saat gerçekleştirilebilir.

Para Piyasası Fonu Nasıl Satılır?

Para Piyasası Fonu satım işlemi banka şubelerinden, bankaların Müşteri İletişim Merkezi kanallarından, internet bankacılığından ve mobil bankacılıktan gerçekleştirilebilir. Bazı portföy firmaları da alım-satım işlemlerini destekler. Bankalar üzerinden yapılacak alım-satım saatleri değişiklik gösterebilir. Örneğin Akbank Para Piyasası Fonu Getirisi için satım işlemi şu saat aralıklarında yapılır.

  • İnternet Bankacılığı, Mobil Bankacılık, Müşteri İletişim Merkezi ve ATM’ler üzerinden 24 saat esasına göre işlem gerçekleştirilebilir.
  • Banka şubelerinden 09.00-16.00 saat aralığında satım işlemi gerçekleştirilebilir.
  • Yarım günlerde ise 09.00-11.15 saat aralığında satım yapılabilir.

Para Piyasası Fonlarına Yatırım Yapmanın Avantajları

Para Piyasası Fonu, yatırımcıların günlük nakit ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tercih ettikleri, kısa vadede getiri sağlayan bir fondur. Fonda vadenin kısa olması, yatırımcıların birikimlerini efektif bir şekilde değerlendirmelerini sağlar. Efektif değerlendirme ise portföy değerini artırır ve pozitif getiri sağlar. Bankalar aracılığıyla fon alım-satımı gerçekleştirilebilir. Para Piyasası Fonu avantajları aşağıdaki gibidir.

  • Yatırım sabit getirili ürünlere yapılır. Bu sayede kayıp riskleri ortadan kalkar.
  • Yatırım alt limiti bulunmaz. Para Piyasası Fonu getirisi hesaplama yapılırken alt limit bulunmaz.
  • Vade bulunmaz. Para Piyasası Fonu getirisi vade beklemeden elde edilebilir.

Para Piyasası Fonu Riskli mi?

Para Piyasası Fonu genellikle düşük riskli kabul edilir. Fonun risk oranı 7 üzerinden 2’dir. Yatırımların kısa vadeli olması ve likit enstrümanlar içermesi risk oranını azaltır. Para Piyasası Fonu getirici genellikle istikrarlıdır ve düşük dalgalanma oranına sahiptir.

Fon Piyasası Fonları Valör Saati Kaç?

Fon işlemlerinde valör, işlemin yapıldığı tarih ile resmi olarak gerçekleştiği tarih arasındaki zaman farkını ifade eder. Para Piyasası Fonları için valör saati değişiklik gösterir. İşlem, yapıldığı an gerçekleşmekle birlikte gerçekleşme fiyatı işlem saatinden doğrudan etkilenir. Örneğin iş günlerinde 09.00-16.00 arasında gerçekleştirilen işlem için gerçekleşme fiyatı hesaplanırken aynı gün fiyatı dikkate alınır. Saat 00.00-08.59 aralığında gerçekleştirilen işlemlerde ilk iş günü için ilan edilen fiyat baz alınır.

Para Piyasası Fonlarında Stopaj Var mı?

Risk oranı düşük, likiditesi ve getirisi yüksek bir yatırım olan Para Piyasası Fonu stopaja tabidir. Örneğin Ziraat Portföy Para Piyasası Fonu getirisi için 01.05.2024-31.07.2024 tarihleri arasında %7,5 oranında stopaj uygulanır.

İlgili İçerikler

10 Haziran 2024 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 10 Haziran 2024
Kader Arslan
Kader Arslan
İçerik Yazarı
Yazar Hakkında
1998 doğumlu olan Kader Arslan, Karadeniz Teknik Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. Lisans eğitimi aldığı dönemde eşzamanlı olarak yazarlık ve editörlük alanında çalıştı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İktisat Anabilim Dalı üzerine yüksek lisans eğitimi almaya devam ediyor.
Detaylı Bilgi