Bono, üzerinde yazılı bulunan tutarın her türlü şart altında vade sonunda lehtara ödeneceğini belirten bir tür kambiyo senedidir. Bonolar devlet veya ticari kuruluşlar tarafından çıkarılabilir. Bono çıkartmanın amacı kaynak sağlamaktır. Bonolar aynı zamanda alınıp satılabilen kıymetlerdir.

Bono Ne İşe Yarar?

Bono; satan taraf için kaynak yaratmaya, alan taraf içinse faiz geliri elde etmeye yarayan bir finansal yatırım aracıdır. Bono alan kişiler, vade sonunda faiziyle birlikte bono tutarını almaya hak kazanır.

En cazip bankayı anında bulun!

Bono Türleri Nelerdir?

Dört temel bono türü bulunur. Bu türlerin her biri farklı özellikleri bünyesinde barındırır. Bono türleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Hazine bonosu
  • Altın, gümüş ve platin bonoları
  • Banka bonoları
  • Finansman bonosu

Hazine Bonosu

Hazine bonosu, devlet tarafından kısa vadeli kaynak elde etmek için satılan bono türüdür. Hazine bonosu yalnızca devlet tarafından çıkartılabilir ve satılabilir. Hazine bonoları maksimum 1 yıl vadelidir. Vade sonunda bono sahibine bono bedeli ve faiz ödenir. Bu sayede bonoya yatırım yapan kişiler de faiz geliri elde eder.

Altın, Gümüş ve Platin Bonoları

Altın, Gümüş, Platin Bonoları; Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasasına üyeliği bulunan kurumlar, kıymetli maden aracı kuruluşları tarafından satılan bonolardır. Bu bonolar, kıymetli maden cinsinden çıkartılır. İskontolu veya iskontosuz olarak satılabilen bu bonolar en fazla 1 yıl vadeli olabilir.

Banka Bonoları

Banka bonoları, bankalar tarafından çıkartılan ve satılan bonolardır. Bu bonolarla bankalar kendilerine kaynak sağlamayı amaçlar. Yatırımcılar ise vade süresi sonunda faiz getirisi elde eder. Bankaların borçlu sıfatı ile sattığı bu bonolar, iskontolu ya da iskontosuz olarak satılabilir. Vade süresi ise en fazla 1 yıldır.

Finansman Bonosu

Finansman bonosu; finansal değeri yüksek, kredibilitesi yüksek ve tanınmış şirketler tarafından kısa vadeli kaynak yaratmak amacıyla çıkartılan ve satılan bonolardır. En fazla 1 yıl vadeli olan bu bonolar herhangi bir teminat içermez. Finansman bonosuna yatırım yapan kişiler ise vade sonunda faiz geliri elde eder.

Bono Nasıl Alınır?

Bono, çıkartan kurumlar tarafından ilan edilen zaman dilimi içerisinde ihale veya halka arz sırasında alınabilir. Hazine bonoları, T.C Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açılan bono ve tahvil ihaleleri aracılığıyla alınır. Bu ihalelere yalnızca çeşitli finansal kurumlar katılabilir. Bu finansal kurumlar aracılığıyla herkes bu ihalelere katılabilir.

Bono Nereden Alınır?

Bononun alınacağı yer, bononun türüne göre değişiklik gösterir. Örneğin hazine bonoları, ilan edilen ihalelere finansal kuruluşlar aracılıyla katılarak alınabilir. Bütün devlet bankalarından hazine bonosu alımı yapılabilir. Ancak bono ihalelerine katılım için olanak sağlayan özel bankalar mevcuttur. Bono alımı; bankaların şube, internet bankacılığı, mobil bankacılık ve ATM makineleri üzerinden yapılabilir. Buna ek olarak bonolar, Borsa İstanbul (BİST) üzerinden de alınabilir.

Bono Yatırımı Nasıl Yapılır?

Bono yatırımı, Borsa İstanbul üzerinden yapılabilir. Borsa İstanbul üzerinde işlem yapabilmek için bir finansal kuruluş aracılığıyla gerçek hesap açmak ve yasal yatırımcı olarak Borsa İstanbul’a katılmak gerekir. Bu işlemler bütün aracı finansal kuruluşlar tarafından yapılır. Borsa İstanbul üzerinde işlem yapabilen herkes, Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan bonolara yatırım yapabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

24 Kasım 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 29 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi