En cazip bankayı anında bulun!

Tahvil, devlet veya ticari bir kuruluş tarafından satılan finansal bir araçtır. Tahvil, tahvili çıkartan kuruluşa veya devlete ödünç para sağlar. Tahvili alanlar ise yıllık olarak önceden belirlenmiş bir faiz geliri elde eder. Tahvil aynı zamanda alınıp satılabilen bir finansal araçtır. Devletin çıkartmış olduğu tahvillere ise devlet tahvili adı verilir. Tahviller bir yıl veya bir yıldan uzun süreli kağıtlardır.

Tahvil Nasıl Alınır?

Tahvil, devlet veya ticari bir kuruluş tarafından satılan finansal bir araçtır. Tahvilin amacı, tahvili çıkartan kuruluşa veya devlete ödünç para sağlamaktır. Devlet tahvilleri, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açılan bono ve tahvil ihaleleri vasıtasıyla alınabilir. Bu ihalelere ise çeşitli bankalar aracılığıyla katılmak mümkündür. Devlet tahvilleri en az 100 TL nominal değerle ve 10 TL’nin katları şeklinde alınabilir.

Tahvil Nereden Alınır?

Tahvil, ilan edilen ihalelere, bankalar vasıtasıyla katılarak alınabilir. Genellikle tüm devlet bankalarından tahvil alımı gerçekleştirmek mümkündür. Tahvil alımı için imkan sağlayan özel bankalar da bulunur. Tahvil satın alma işlemi; şube, internet bankacılığı, mobil bankacılık ve ATM üzerinden yapılabilir. Tahvil satın alma saatleri ise 09:00 ile 16:30 arasıdır.

Tahvil Çeşitleri Nelerdir?

Birden fazla tahvil çeşidi bulunur. Her çeşit, kendisine has özellikleri bünyesinde barındırır. Tahvil çeşitleri aşağıdaki gibidir.

 • Devlet Tahvilleri: Devlet, başka bir deyişle hazine tarafından çıkarılan borç senetleridir. En risksiz tahvil türüdür.
 • Özel Sektör Tahvilleri: Anonim şirketler ya da bankalar tarafından çıkarılan tahvillerdir. En yüksek riskli tahvil türüdür.
 • Sabit ve Değişken Faizli Tahviller: Değişken faizli tahvillerde faizler, piyasadaki arz talep ilişkisine göre belirlenir. Sabit faizli tahvillerde ise 3, 6 aylık ve 1 yıllık dönemlerde sabit faiz uygulaması mevcuttur.
 • Endeksli Tahviller: Yatırımcıları faize karşı koruma amacı taşıyan endeksli tahvillerde; anapara altın, döviz gibi belli başlı yatırım araçlarına göre artırılarak ödenir.
 • TÜFE’ye Endeksli Devlet Tahvilleri: TÜFE’ye endeksli tahviller, enflasyondaki değişimlere rağmen herhangi bir değişiklik göstermeyen, başka bir deyişle öngörülebilir getiri sağlayan tahvillerdir. Yatırımcılara reel getiri garantisi verirler.
 • Primli ve Başa Baş Tahviller: Piyasaya, üzerinde bulunan değer ile arz edilen tahvile başa baş tahvil denir. Primli tahvil ise, üzerinde belirtilenden daha az bir değer ile piyasaya sürülür.
 • Hamiline ve Nama Yazılı Tahviller: Tahvil, üzerinde isim belirtiliyorsa nama yazılı, belirtilmemiş ise hamiline yazılı olarak kategorize edilir.
 • Paraya Çevrilme Kolaylığı Sunan Tahviller: Vadesi gelmeden kolayca paraya çevrilebilen -ve o zamana kadarki faizini de veren- tahvillerdir.
 • İkramiyeli Tahviller: Tahvil satışını teşvik etmek maksadıyla sahibine ekstra avantajlar sağlayan tahvillerdir. Ülkemizde bu uygulama mevcut değildir.
 • Garantili ve Garantisiz Tahviller: Tahvile bir banka veya şirket garantisi veriliyorsa garantili, verilmiyorsa garantisiz tahvil denir.
 • Hisse Senedi (Pay Senedi) ile Değiştirilebilir Tahvil: Belli koşullarda pay senetleri ile değiştirilebilen tahvillerdir. Vadeleri 2 yıldan az, 7 yıldan ise fazla olamaz.
 • Kara İştirakli Tahviller: Anonim şirketler tarafından çıkarılan, satışları teşvik etmek maksadıyla şirket kârına iştirak etme hakkı sunan tahvillerdir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

21 Eylül 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 15 Şubat 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi