KYK Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

KYK kredisi, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olarak faaliyet yürüten Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen bir öğrenci kredisidir.
KYK Kredisi Nedir? KYK Başvuru | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

KYK kredisi, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olarak faaliyet yürüten "Kredi Yurtlar Kurumu" tarafından verilen bir öğrenci kredisidir. KYK kredisinin amacı T.C. vatandaşı olan öğrencilere maddi yönden destek vermektir. KYK kredisi, yapılan başvuru sonucunda burslu (geri ödemesiz) veya geri ödemeli olarak verilir.

KYK Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK kredisi başvuruları, başvuru dönemi içerisinde e-devlet üzerinden gerçekleştirilir. E-devlet sistemi üzerine giriş yapıldıktan sonra arama bölümünden "öğrenim kredisi başvurusu" aratılarak Gençlik ve Spor Bakanlığının Burs / Öğrenim Kredisi Başvurusu sayfasındaki yönergeler izlenir. İstenen bilgilerin girilmesiyle KYK kredisi başvurusu yapılabilir.

KYK Kredisi Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

KYK kredisi başvuru zamanı her sene değişiklik gösterir. Genel başvuru güz yarıyılının ilk birkaç ayı içerisinde yapılır. 2021 yılında 5 Kasım’da başlayan başvuru süreci 8 Kasım itibarıyla sona erdi. 2022-2023 dönemi için başvurular ise 17 Kasım 2022 tarihinde alındı. 12-19 Ekim 2023 tarihlerde 2023-2024 dönemi için başvurular alındı.

KYK Kredisi Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Herhangi bir yükseköğrenim kurumunda önlisans, lisans, yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı olan her öğrenci KYK kredisi almak için başvuru yapma hakkına sahiptir. Çeşitli kriterlere bağlı olarak başvuranlara burs veya öğrenim kredisi çıkabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

16 Eylül 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi