Valör Nedir?

“Önem” ve “değer” gibi anlamlara gelen valör, bankacılık sektöründe faizin başlangıç günü anlamında kullanılır.
Valör Nedir, Valör Nasıl Hesaplanır?

En cazip bankayı anında bulun!

Herhangi bir faiz hesaplama işleminin başlangıcı kabul edilen tarihe valör adı verilir. Valör çeşitli durumlara göre işlemin yapıldığı ilk gün veya ilk günü takip eden bir sonraki gün olabilir. Alacak geçen işlemler için valör, işlemin yapıldığı günün bir sonraki iş günü iken borç geçen işlemlerde valör işlemin yapıldığı gün olarak alınır.

Bankacılıkta Valör Nedir?

Bankacılıkta valör, faiz hesaplama işlemlerinde başlangıç olarak kabul edilen tarihi belirtir. Valör farklı durumlara göre işlemin yapıldığı ilk gün veya işlemin yapıldığı günü takip eden bir sonraki iş günü olabilir. Alacak geçen işlemler için valör, işlemin yapıldığı günün bir sonraki iş günü iken borç geçen işlemlerde valör işlemin yapıldığı gün olarak alınır.

Valör Ne İşe Yarar?

Valör, faiz hesaplama işlemlerinde başlangıç tarihi olarak kullanılır. Buna ek olarak valör, işlemin yapıldığı tarih ile işlemin gerçekleştiği tarih arasındaki farkın belirlenmesini sağlar. Çünkü valör, her zaman işlemin yapıldığı tarih olarak alınmaz. Valör tarihine göre hesaplanan faiz işleminin sonucu değişebilir. Bu nedenle valör tarihi, hesaplama işlemlerinde önemli bir unsurdur.

Valör Tarihi Nedir?

Herhangi bir bankada vadeli mevduat hesabı açıldığında ve bu hesaba faizle para yatırıldığında hesap üzerinde faiz çalışmaya başlar. Vadeli hesabın içerisinde paranın faizinin işlemeye başladığı tarih valör tarihi olarak adlandırılır. Valör tarihi, kredi çekme işlemlerinde de kredi faizinin başladığı günü ifade eder.

Valör kavramı, işleme konulan bir değerin, değer kazanacağı tarihi belirtmek amacıyla kullanılır. Bankaya faiz kazanımı amacıyla yatırılan miktarlar için kullanılır. Paranın yatırıldığı günle bankanın faizinin fiili olarak işleyeceği gün arasında farklar olur, yani vadeli hesabın açılması üzerine yatırılan paraya, faiz işlediği gün valör olarak adlandırılır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

21 Ekim 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi