Tahsilat Nedir?

Tahsilat, mal veya hizmet sonucunda kesilen fatura tutarının ödenmesi veya verilen borçların geri toplanması anlamına gelir. Dilimizde tahsilat kelimesi alacakların geri toplanması durumunu ifade eder.
Tahsilat Nedir? Tahsilat Nasıl Yapılır? | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

Tahsilat İşlemleri Nedir? 

Tahsilat işlemi, bir şirketin veya kurumun alacaklarını toplamasıdır. Borçlunun alacağını ödediği işleme tahsilat işlemi denir.

Tahsilat İşlemleri Nasıl Yapılır?

Tahsilat işlemleri şirketlerin muhasebe sistemlerinde alacak gözüken kayıtların ödeme yapıldıktan sonra borç olarak kaydetmesiyle muhasebeleştirilir. Tahsilat işlemi yapabilmek için hukuki olarak geçerli bir borç belgesi (fatura, kredi sözleşmesi, senet, çek vb.) olması gereklidir. Şirketlerin alacaklı olduğu kişi ve kurumları arayarak alacaklarını hatırlatmaları, düzenli olarak mutabakat yapmaları tahsilat işlemini hızlanan faktörler arasında sıralanabilir.

Tahsilat İşleminde Kullanılan Araçlar ve Yöntemler Nelerdir?

Alacaklının borcunu tahsil etmesi için çeşitli tahsilat yöntemleri bulunur ve çeşitli yollarla tahsilat işlemi yapılabilir. Tahsilat işlemi yapılabilecek yöntemler aşağıda listelenmiştir.

Nakit Tahsilat: Borcun nakden tahsilat makbuzu karşılığında ödendiği tahsilatlar.

Çek Tahsilatı: Borcun vadeli ya da vadesiz çek ile ödendiği tahsilatlar.

POS (Kredi Kartı) Tahsilatı: Borcun kredi kartı ya da banka kartı ile ödendiği tahsilatlar.

Banka Hesabından Yapılan Tahsilatlar: Borcun havale, EFT, FAST, SWIFT gibi yöntemlerle ödendiği tahsilatlar.

Banka Kanalıyla Yapılan Diğer Tahsilat Türleri: Bankalar tarafından teminat mektubu, kredili mevduat hesabı, doğrudan borçlandırma sistemi (DBS) gibi farklı tahsilat çözümleri de sunulur.

Bankalarda Geçerli Tahsilat Yöntemleri Nelerdir?

Şirketlerin veya bireylerin nakit akışına ya da finansal durumuna göre birden fazla tahsilat yöntemi bulunur. Bankalar kanalıyla yapılan tahsilat yöntemleri aşağıda listelenmiştir.

  • Gişeden Nakit Ödeme
  • Havale/EFT
  • Doğrudan Borçlandırma Sistemi (DBS)
  • Çek
  • Senet
  • Elektronik Çek Sistemi
  • Kredili Mevduat Hesabı (KMH)

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

28 Mart 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 2 Şubat 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi