Merkez Bankası Rezervi Nedir?

Merkez bankası rezervi, ekonomik sıkıntıları aşmak ve ihtiyaçları karşılamak üzerde bünyesinde tuttuğu altın ve döviz miktarıdır.
Merkez Bankası Rezervi Nedir? | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

Merkez Bankası rezervi döviz ve altın olmak üzere iki çeşittir. Altın rezervlerinin yaklaşık yarısı Türkiye’de, kalan kısmı ise diğer merkez bankalarında saklanır. Diğer merkezlerde bulunan altın rezervi, doğrudan yatırım yapılması amacıyla açılan altın hesaplarında muhafaza edilir. Döviz rezervlerinin büyük bir kısmı ise Merkez Bankalarına ait muhabir bankalarda muhafaza edilir. Döviz rezervlerinin diğer kısmı ise cari ve senet saklama hesaplarında tutulur. Ülkeye ait cari açık, çeşitli finansal araçlar ile dahi kapanmadıysa söz konusu açık Merkez Bankası rezervleri tarafından karşılanır. Ülke cari fazlası vermişse bulunan fazla miktar Merkez Bankası rezervine eklenir.

Merkez Bankası Rezervi Ne Kadar?

2023 verilerine göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın toplam brüt rezervi 105,1 milyar USD seviyesindedir. Aynı tarih için Merkez Bankası döviz rezervi 60,8 milyar USD, altın rezervi ise 44,3 milyar USD'dir. Aynı tarih için merkez bankası net rezervi 2,3 milyar USD olurken SWAP harici net rezerv - 57,8 milyar USD'dir.

Merkez Bankası Rezervi Nasıl Öğrenilir?

Merkez bankasına ait web sitesine giriş yaptıktan sonra “Parasal ve Finansal İstatistikler” başlığına tıklanır. Ardından “Para ve Banka İstatistikleri” başlığına tıklanılır ve veriler butonuna tıklanır. Tablo açılır ve söz konusu tabloda tarihleri ile beraber brüt ve döviz rezervi yer alır.

Net rezerv bulmak içinse “Elektronik Veri Dağıtım Sistemi” başlığına tıklamak gerekir. Gelen sayfanın aşağısında TCMB Bilanço Verileri başlığının üzerine gelinir. Daha sonra 4. sırada yer alan “MB Bilançosu- Stand By- 18.01.2002 Tarihli Niyet Mektubu İle Belirlenmiş Cari Tablosu” tıklanır. “2A Net Uluslararası Rezervler” seçildiği takdirde merkez bankası döviz rezervleri istenilen tarihte net olarak TL cinsinden gösterilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

18 Mayıs 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 9 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi