Kar Marjı Nedir?

Kar marjı; satılan üründen elde edilen kazancın, satış tutarına bölünmesi ile bulunan orandır. Bu yönüyle kar marjı, kar oranından farklıdır.
Kar Marjı Nedir? Kar Marjı Formülü | encazip

Kar marjı; satılan üründen elde edilen kazancın, satış tutarına bölünmesi ile bulunan orandır. Bu yönüyle kar marjı, kar oranından farklıdır. Örnek olarak 120 lira satış tutarına sahip bir üründen 20 lira kazanç elde eden birinin kar marjı 20 / 120 formülü ile %16 olarak bulunur. Kar marjı; brüt kar marjı, faaliyet kar marjı ve net kar marjı olmak üzere üçe ayrılır.

En cazip bankayı anında bulun!

Kar Marjı Neyi Gösterir?

Kar marjı, karlılığın bir göstergesidir. Kar marjı ne kadar yüksekse, işletmenin başarısı ve kazancı da o kadar yüksektir. Kar marjı aynı zamanda bir şirketin büyüme potansiyelinin belirlenmesinde kullanılır. Kar marjı, her işletme için büyük önem taşır. İşletmelerin önemli amaçlarından bir tanesi de kar marjını artırmaktır.

Kar Marjı Nasıl Hesaplanır?

Kar marjı hesaplama işlemi, kar marjının tipine göre değişiklik gösterir. Brüt kar marjı hesaplaması için kullanılan formül ile net kar marjının hesaplanmasında kullanılan formüller birbirinden farklıdır.

Kar Marjı İle Kar Oranı Arasındaki Fark Nedir?

Kar marjı ile kar oranı birbirlerinden farklı kavramlardır. Bu nedenle kar marjı ile kar oranı karıştırılmamalıdır. Kar marjı, elde edilen kazancın satış fiyatına bölünmesiyle bulunur. Kar oranı ise elde edilen kazancın ürün maliyetine bölünmesiyle bulunur. Yani kar marjı satılan ürün veya hizmetin yüzde kaçının kar olduğunu ifade ederken kar oranı ise üretilen mal veya hizmetten yüzde kaç kar edildiğini ifade eder.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

26 Aralık 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 8 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi