Tapu Devri Nedir? Tapu Devri Nasıl Yapılır?

Tapu Devri Nedir?

Tapu devri, herhangi bir taşınmazın tüm kullanım haklarının mevcut sahibinden yeni sahibine aktarılması işlemine verilen isimdir.

Tapu devri, herhangi bir taşınmazın tüm kullanım haklarının mevcut sahibinden yeni sahibine aktarılması işlemine verilen isimdir. Tapu devri, resmi belgeler ile kayıt altına alınan bir işlemdir. Tapu devrinin gerçekleşmesinden sonra tapunun devredildiği kişi söz konusu taşınmazın tüm haklarına sahip olur. Miras yoluyla gayrimenkullerin el değiştirmesi durumunda da tapu devri söz konusu olur.

Tapu Devri Nasıl Yapılır?

Tapu devri yapabilmek için öncelikle tapu devri işlemi için gerekli olan tüm belge ve evraklar hazır bulundurulmalıdır. Ardından Alo 181 Tapu ve Kadastro Hattı aranarak veya Tapu ve Kadastro Müdürlüğünün e-randevu sistemi kullanılarak randevu talep edilmelidir. Randevu gününde ve saatinde alıcı ve satıcı ilgili tapu müdürlüğünde gerekli evraklarla birlikte hazır bulunmalıdır. Bu aşamadan sonra tapu ve kadastro memurunun yönlendirmeleri ile taraflar arasında yapılan anlaşma ve imzalama işlemleri ile tapu devri gerçekleştirilmiş olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Tapu Devir İşlemi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Aile İçi Tapu Devri Nasıl Yapılır?

Tapu Devri Sırasında Alıcıdan Talep Edilen Evraklar Nelerdir?

Tapu Devri Sırasında Satıcıdan Talep Edilen Belgeler Nelerdir?

Tapu Devri Masrafı Ne Kadardır?

Tapu Devri Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

Tapu Devri Online Yapılır mı?

Konut Kredisi ile Tapu Devri Nasıl Yapılır?