Tapu Devri Nedir?

Tapu devri, herhangi bir taşınmazın tüm kullanım haklarının mevcut sahibinden yeni sahibine aktarılması işlemine verilen isimdir.
Tapu Devri Nedir? Tapu Devri Nasıl Yapılır?

En cazip bankayı anında bulun!

Tapu devri, herhangi bir taşınmazın tüm kullanım haklarının mevcut sahibinden yeni sahibine aktarılması işlemine verilen isimdir. Tapu devri, resmi belgeler ile kayıt altına alınan bir işlemdir. Tapu devrinin gerçekleşmesinden sonra tapunun devredildiği kişi söz konusu taşınmazın tüm haklarına sahip olur. Miras yoluyla gayrimenkullerin el değiştirmesi durumunda da tapu devri söz konusu olur.

Tapu Devri Nasıl Yapılır?

Tapu devri yapabilmek için öncelikle tapu devri işlemi için gerekli olan tüm belge ve evraklar hazır bulundurulmalıdır. Ardından Alo 181 Tapu ve Kadastro Hattı aranarak veya Tapu ve Kadastro Müdürlüğünün e-randevu sistemi kullanılarak randevu talep edilmelidir. Randevu gününde ve saatinde alıcı ve satıcı ilgili tapu müdürlüğünde gerekli evraklarla birlikte hazır bulunmalıdır. Bu aşamadan sonra tapu ve kadastro memurunun yönlendirmeleri ile taraflar arasında yapılan anlaşma ve imzalama işlemleri ile tapu devri gerçekleştirilmiş olur.

Tapu Devir İşlemi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tapu devrinin yapılabilmesi için gereken evrakların eksiksiz şekilde hazırlanması, tapu müdürlüklerinden randevu alınmış olması ve masrafların ödenmiş olması gerekir. Tapu devir işleminde gerekli olan belgeler ve tebliğ edilmesi gerekecek olan belgeler aşağıdaki gibidir.

  • Tapu belgesi
  • Vesikalık fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı
  • İşlem vekil tarafından gerçekleştirilecekse temsil belgesi
  • Devri yapılacak olan taşınmazın bağlı olduğu belediyeden güncel rayiç bedel üzerinden alınmış emlak vergisi belgesi
  • Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) poliçesi

Bazı durumlarda tebliğ edilmesi gerekebilecek belgeler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • İcra müdürlüğü satış müzekkeresi (icra yoluyla satış için)
  • Mahkeme müzakeresi (izale-i şüyu için)
  • Mirasçılık belgesi (miras yoluyla satış için)
  • Veraset ve intikal vergisi makbuzu (miras yoluyla satış için)

Aile İçi Tapu Devri Nasıl Yapılır?

Aile içi tapu devri, tıpkı normal tapu devri gibi ilgili Tapu ve Kadastro Müdürlüğünde gerçekleştirilir. Aile içi tapu devir işlemi için tapu senedi, nüfus cüzdanı fotokopisi ve vesikalık fotoğraf gibi çeşitli belge ve evraklar istenir. Aile içi tapu devir işleminin işlem bedeli daha ucuzdur. Gerekli belgeler tamamlandıktan sonra tapu müdürlüklerinden randevu alınır ve masraflar ödenerek devir gerçekleştirilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

21 Ekim 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi