Vade Nedir?

Vade, bir borcun ya da yatırımın önceden anlaşılan geri ödeme tarihidir. Genellikle kredi ve mevduat işlemlerinde kullanılan vade; ticarette ödemelerde, tahvil ve bono yatırımlarında anaparanın tamamının ödeneceği tarihtir.

En cazip bankayı anında bulun!

Kelime anlamı ile vade, bir işin yapılması veya bir borcun ödenmesi için tanınan süreyi ifade eder. Bankacılıkta da vade, alınmış bir borcun ödenmesi için belirlenmiş süreyi ifade eder. Ayrıca bankaya yatırılmış paranın aylık olarak getireceği faiz oranı da vade olarak anılır.

Vade Nasıl Hesaplanır?

Vade; günlük, aylık veya yıllık olarak hesaplanabilir. En popüler vade hesaplamaları ise genellikle aylık vade üzerinden yapılır. Ödeme süresine, faize ve anaparaya göre vade hesaplamak için aşağıdaki vade hesaplama modülü kullanılabilir.

Kredi Ödeme Planı Oluşturma Aracı

Vade Ne İşe Yarar?

Vade, bankacılık başta olmak üzere alacak verecek ilişkisi olan çeşitli hesaplamalarda kullanılır. Bankadan kredi çekerken veya bankaya para yatırırken vade karşılığında belirli bir faiz oranı belirlenir. Vade sayısı arttıkça veya azaldıkça faiz oranı da vade sayısına göre farklılık gösterir. Vade aynı zamanda ticari borçların son ödeme tarihi, bono yatırımlarının anapara geri ödemeleri gibi tarihleri de belirleyen terimdir.

Vadenin Tarihi Nedir?

Vade tarihi, alınmış olan bir borcun ödeneceği son tarihi ifade eder. Örneğin 6 aylık vade ile alınmış bir kredinin aylık vadeleri her ayın 28’ine sabitlenmiş olabilir. Vade tarihi bu bağlamda “vadesi gelmiş borç” ifadesi ile de kullanılmaktadır. Vadesi gelmiş borç ifadesi, alınmış olan borcun ödenme zamanı geldiğini ve ödeme işleminin yapılması gerektiğini ifade eder.

Vade Tarihi İle Ödeme Tarihi Arasındaki Fark Nedir?

Vade tarihi, bir borcun ya da yatırımın geri ödeme tarihini ifade ederken ödeme tarihi kredi borçlarında vade ile eş anlamlı kullanılır. Tahvil veya bono gibi yatırımlarda ise vade anaparanın geri ödeneceği tarihi ifade ederken ödeme tarihi kupon ödemelerinin yapılacağı tarihi belirtir. Kredilerde veya borçlanmalarda vade tarihi, borcun ödenmesi gereken son tarihi ifade eder. Bu tarihin aşılması halinde borç gecikmiş duruma düşer. Ödeme tarihi ise borcun fiili olarak ödendiği tarihi ifade eder.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

24 Ağustos 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 29 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi