Gelir Tablosu Nedir?

Gelir tablosu, şirketlerin belirli bir zaman aralığı içerisindeki gelir ve giderlerini gösteren tabloya verilen isimdir. Bu nedenle gelir – gider tablosu olarak da ifade edilir.
Gelir Tablosu Nedir? Nasıl Hesaplanır? | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

Gelir tablosu, şirketlerin finansal raporlamalarındaki en önemli üç rapordan biridir. Diğerleri ise bilanço ve nakit akışı tablosudur. Gelir tablosu, bir şirketin gelirlerinin ve giderlerinin belirli bir zaman dilimi için detaylı olarak gösterildiği rapordur. Gelirlerin ve giderlerin alt alta yazıldığı gider tablosunda, bir şirketin gelir durumu, kar veya zarar ettiği belirlenir.

Gelir Tablosu Ne İşe Yarar?

Gelir tablosu, bir şirketin gelirlerinin giderlerinden çıkartılması ile şirketin gelir durumunu gösteren tablodur. Gelir tablosu ile bir şirketin ne kadar kar ya da zarar ettiği hesaplanır. Gelir-gider kalemleri ile gelirin en çok ve en az nereden sağlandığı, giderlerin en çok ve en az nerelere gittiği tespit edilebilir. Gelir ve gider tespiti ile şirketlerin gelir artırmak için odaklanması gereken alanlar kolaylıkla belirlenir. 

Gelir Tablosunun Özellikleri Nedir?

Gelir tablosu, gelir ve gider analizinin gerçekleştirilmesini sağlar. Gelir ve gider kalemlerinin tespit edilmesiyle, gelir marjı artırılabilir. Gelir tablosunun özellikleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Belirli bir zaman dilimi hakkında bilgi verir.
  • Normal ve normal dışı gelirleri ayrı ayrı gösterir.
  • Normal ve normal dışı giderleri ayrı ayrı gösterir.
  • İşletme faaliyetlerinin finansal detaylarını barındırır.
  • İki farklı türde hazırlanabilir.

Gelir Tablosu Türleri Nelerdir?

Belirli bir zaman dailimi hakkında bilgi veren gelir tablosu, gelir ve giderlerin analiz edilmesinde kullanılır. İki farklı türde gelir tablosu hazırlanabilir. Gelir tablosu türleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Hesap tipi gelir tablosu
  • Rapor tipi gelir tablosu

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

16 Kasım 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi