BOE Faizi Nedir?

BOE ifadesi Bank Of England’ın kısaltmasıdır. Bank Of England, Birleşik Krallık’ın merkez bankasıdır ve BOE faizi, Bank Of England tarafından belirlenen faiz oranını ifade eder.
BOE Faizi Nedir? BOE Faizi Ne İşe Yarar?

En cazip bankayı anında bulun!

BOE ifadesi Bank Of England’ın kısaltmasıdır. Bank Of England, Birleşik Krallık’ın merkez bankasıdır ve BOE faizi, Bank Of England tarafından belirlenen faiz oranını ifade eder. Dünya üzerinde devletlerin veya devletlerin oluşturduğu birliklerin merkez bankaları bulunur. Her merkez bankası, kendi para birimini en optimum şekilde değerlendirebilmek için para birimleri üzerinde çeşitli müdahaleler yapar. BOE, Birleşik Krallık’ın ulusal merkez bankası olarak dünya çapında yaygın para birimleri arasında bulunan Sterlinin diğer para birimlerine karşı en iyi şekilde değerlendirilmesini sağlar. Faiz oranı belirlemesi de bunlardan bir tanesidir. BOE tarafından alınan kararlar Sterlinin değerini doğrudan etkiler.

BOE (Bank of England) Nedir?

BOE, Bank Of England’ın kısaltılmış halidir. Bank Of England, Birleşik Krallık’ın merkez bankasıdır. Merkezi İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunur. 1694 yılında İngiltere-Fransa savaşına finansman sağlamak için tahvil ihraç etmek ve mevduat toplamak amacıyla, özel ticari banka olarak kuruldu.1844 yılında para basma yetkisi verildi ve bunun üzerine 1944 yılında devletleştirildi. 1997 yılında para politikaları ve faiz oranlarını belirleme yetkisiyle, ilk kez bağımsız bir statüye kavuştu. BOE, başta İngiltere olmak üzere Birleşik Krallık’a bağlı olan tüm ülkelerin merkez bankası olma özelliğini taşır.

BOE (Bank of England) Ne İşe Yarar?

BOE, Sterlinin değerini en optimum seviyede tutmak amacıyla müdahalelerde bulunmak ve para politikaları uygulamakla görevlidir. Birleşik Krallık’ın ulusal merkez bankası olan BOE, ulusal para birimi olan Sterlinin korunması ve yönetilmesi noktasında en önemli mercidir. BOE tarafından alınan kararlar ve uygulanan politikalar, Sterlin üzerinde doğrudan etkilidir. Birleşik Krallıktaki kredi arz ve taleplerinin artması ve azalması, yatırım eğiliminin artması veya azalması ile likidite durumu gibi çok sayıda ekonomik faktör BOE tarafından kontrol edilir.

BOE Faizleri Neden Önemlidir?

BOE faizleri, yalnızca Birleşik Krallık ülkeleri için değil aynı zamanda tüm dünya için önemlidir. Bunun sebebi Sterlinin dünya çapında egemen ve en çok kullanılan para birimleri arasında yer almasıdır. Dünyadaki ticaretin belirli bir kısmında Sterlin kullanılır. Bu da BOE faizlerinin dünyadaki ticari ilişkilere doğrudan etki etmesine sebep olur. Sterlinin değer kazanması veya değer kaybetmesi, Dolar ve Euro gibi diğer dünya çapında en çok kullanılan para birimlerine de etki eder. Bu nedenle BOE faizleri dünya ekonomisinde etkili role sahiptir.

Yıllara Göre BOE (Bank of England) Faiz Oranları

Bank of England'ın (BOE) yıllara göre politika faiz oranları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

26 Ekim 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi