En cazip bankayı anında bulun!

Gelire Endeksli Senet (GES), Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yalnızca gerçek kişilere ihraç edilen bir iç borçlanma senedidir. GES’in kullanıma sunulma amacı, yatırım olanaklarını artırmak ve yatırımcıları Türk lirası cinsinden yatırım yapmaya teşvik etmektir. GES’in getirisi, devlet geliri ile ilişkilendirilmiştir.

Gelire Endeksli Senet Ne İşe Yarar?

Gelire Endeksli Senet (GES), devlet gelirine göre kazanç sağlayan bir yatırım aracıdır. GES’lerde aynı zamanda asgari kupon ödeme garantisi bulunur. Bu sayede devlet geliri olmasa bile yatırımcı kar edebilir. Kupon ödeme garantisi ile GES yatırımından olumsuz yönde etkilenmenin önüne geçilir.

Gelire Endeksli Senetlerin Getirisi Ne Kadardır?

2023 yılı itibarıyla GES dönemsel getirisi Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından %5,32 ve yıllık bileşik %23,04 olarak belirlenmiştir. Gerçekleşen gelire göre azami yıllık bileşik %25,54’ kadar yükselebilir. Üç ve altı aylık hasılat paylarının toplamı baz alınarak gelire endeksli senetlerin getirisi hesaplanır. Gelirde belirlenen maksimum değerin üzerinde hesaplanan toplam gelirin azami tutarında ödeme yapılması beklenir.

Gelire Endeksli Senet Nasıl Alınır?

Gelire Endeksi Senet (GES), ihraç süresi boyunca ilgili bankalar aracılığıyla yapılabilir. Gelire Endeksli Senet almak için aracılık yapan bankalar önceden belirlidir ve GES yalnızca bu bankalar üzerinden alınabilir. GES alabilmek için ilan edilen ihraç tarihleri arasında ilgili bankalara başvurmak gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

28 Eylül 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi