En cazip sigortayı anında bulun!

KDV 1984 yılında kabul edilen 3065 sayılı kanunla birlikte uygulanmaya başlanmıştır. KDV oranları %1, %10 ve %20 olacak şekilde değişkenlik gösterir. KDV hesaplama formülü ile işlem yapılırken KDV oranının bilinmesi gerekir.

KDV Nasıl Hesaplanır?

KDV, herhangi bir mal ve hizmet teslimi esnasında satıcı tarafından tespit edilerek alıcıdan tahsil edilir. KDV hesaplama yapılırken kullanılan formül, KDV dahil hesaplama ve KDV hariç hesaplama durumuna göre değişkenlik gösterir.

KDV Dahil Fatura Nasıl Hesaplanır?

KDV dahil tutar hesaplama yapılırken ürün net tutarının ve ürüne yansıtılan KDV oranının bilinmesi gerekir. KDV dahil tutar, fatura tutarına karşılık gelen KDV oranının maliyete yansıtıldığı tutardır. KDV dahil fatura hesaplama yapılırken şu formül kullanılır.

KDV Nasıl Düşülür?

Fiyattan KDV düşürmek için KDV hariç tutar formülü kullanılır. KDV hariç tutar ile ürün veya hizmetin vergi yansıması öncesindeki fiyatına ulaşılabilir. KDV oranının %20 olduğu, 1200TL’lik bir ürün/hizmet için KDV hariç tutar şu şekilde hesaplanır.

KDV Hariç tutar = 1200/ (100+20/100) = 1000TL

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

24 Mayıs 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 6 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi