En cazip sigortayı anında bulun!

Emtiaların fiyatlandırılması yalnızca arz-talep ilişkisiyle sınırlı değildir. Savaşlar, doğal afetler, ekonomik çatışmalar gibi unsurlar da emtia sınıflandırmasında etkilidir. Söz konusu faktörlerin çok olması emtiaların dalgalanma derecesini yükseltir. Dalgalanma derecesinin yüksekliği sebebiyle kısa sürede bolca kazanç sağlamak mümkün olur.

Emtialar güvenli yatırım araçları olarak görülür. Borsa piyasası bir karmaşa içerisinde olduğu zaman yatırımcılar emtialara yönelir. Emtialar, düşük maliyetli olmaları sebebiyle sıklıkla tercih edilir. Emtialarda ani dalgalanmalar yaşanmaz. Yaşanabilecek değişimler ise tahmin edilebilir. Ekonomik alanda emtia özellikle takas edilebilecek ürünler üzerinden ifade edilir. Emtialar, piyasadaki mevcut örnekleri kimin ürettiğine bakılmadan incelenir. Bu sayede evrensel bir pazar oluşur.

Emtia Kelimesinin Kökeni Nedir?

Emtia kelimesinin kökeni Arapçaya dayanır. “amita” Türkçe anlamıyla “ticari mallar” kökünden alınır. Aynı zamanda emtia Arapçada mt kökünden gelen “mata” sözcüğünün de çoğuludur. Ekonomik olarak anlamıyla ilk kez 1600’lü yıllarda kullanılsa da “mata” sözcüğünün ilk kullanımı 1300’lü yılların da öncesine dayanır.

Arapçada “mata” sözcüğünün Türkçe karşılığı “kullanım eşyası, alınıp satılan şey” şeklindedir. Mata sözcüğünün kullanıldığı ilk kaynak ise “Orta Asya’da Bulunmuş Kur’an Tefsirinin Söz Varlığı” adlı eser olarak bilinir. Amita sözcüğünün geçtiği ilk kaynaksa Ömer Lütfi Barkan’ın yapmış olduğu çalışmadır.

Emtia Çeşitleri Nelerdir?

Emtia çeşitlerinin alt grupları bulunur. En çok tercih edilen emtia çeşitleri şunlardır.

  • Değerli madenler: Bu kategoride en çok altın, gümüş, platin ve paladyum tercih edilir. Altın en çok işlem gören madendir. Gümüş ise düşük fiyatı ile farklı grupları toplar. Platin ile paladyum birlikte hareket eder.
  • Sanayi ürünleri: Sıklıkla kullanılan metalleri içeren bir kategoridir. Alüminyum, bakır, nikel, çelik, demir başlıca tercih edilen metal grubudur. Uzun vadede kar getirir. Sanayi yatırımları, büyük yatırımcılar tarafından tercih edilir.
  • Tarım ürünleri: Tıpkı sanayi ürünleri gibi tarım ürünleri de uzun vadede kar getirir. Tarım ürünleri, küresel pazarda da oldukça yoğun tüketilen buğday, pamuk, kakao, kahve, pirinç, şeker gibi ürünleri içerir.
  • Enerji kolları: Oldukça işlem gören ürünler içeren bir alt koldur. Ham petrol, doğal gaz, kalorifer yakıtı, benzin gibi ham maddelerden oluşur. Özellikle de petrol tercih edilir.
  • Diğerleri: Küresel pazarın yanı sıra bölgesel olarak yoğunluk gösteren ürünleri içerir. Ormancılık, kimyasallar bu grubun içerisine dahil edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

2 Mayıs 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 2 Şubat 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi