Emtia Nedir?

Emtia Nedir?

Emtia, sözlük tanımı olarak ticarette kullanılabilecek tüm mal ve ürünlerdir. Kendinden daha değerli bir ürün oluşturulabilen ham madde veya ara madde olarak yer alır. Söz konusu ürünlerin değerleri tüketici tarafından belirlenir. Maden, enerji, gıda, tarım, hayvancılık ürünleri emtialar arasında yer alabilir.

Emtiaların fiyatlandırılması yalnızca arz-talep ilişkisiyle sınırlı değildir. Savaşlar, doğal afetler, ekonomik çatışmalar gibi unsurlar da emtia sınıflandırmasında etkilidir. Söz konusu faktörlerin çok olması emtiaların dalgalanma derecesini yükseltir. Dalgalanma derecesinin yüksekliği sebebiyle kısa sürede bolca kazanç sağlamak mümkün olur.

Emtialar güvenli yatırım araçları olarak görülür. Borsa piyasası bir karmaşa içerisinde olduğu zaman yatırımcılar emtialara yönelir. Emtialar, düşük maliyetli olmaları sebebiyle sıklıkla tercih edilir. Emtialarda ani dalgalanmalar yaşanmaz. Yaşanabilecek değişimler ise tahmin edilebilir. Ekonomik alanda emtia özellikle takas edilebilecek ürünler üzerinden ifade edilir. Emtialar, piyasadaki mevcut örnekleri kimin ürettiğine bakılmadan incelenir. Bu sayede evrensel bir pazar oluşur.

Sıkça Sorulan Sorular

Emtia Kelimesinin Kökeni Nedir?

Emtia Nasıl Alınır?

Emtia Çeşitleri Nelerdir?

Emtia Hissesi Nedir?

Emtia Hissesi Hangileridir?

Emtia Nereden Alınır?

Emtia Nasıl Alınır?

Emtia Sigortası Nedir?

Emtia Sigortası Ne İşe Yarar?

Emtia Sigortası Avantajları Nelerdir?

Emtia Sigortası Zorunlu mudur?

Emtia Sigortası Teminatları Nelerdir?

Neler Emtia Sigortası Kapsamı Dışındadır?

Emtia Sigortası Nasıl Hesaplanır?