Kayseri ve Civarı Elektrik (KCETAŞ) Dağıtım Şirketi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kayseri ve Civarı Elektrik Dağıtım A.Ş. (KCETAŞ), Kayseri ve Civarı Elektrik Türk A.Ş. ülkemizde kurulan ilk özel dağıtım şirketidir. Dünya genelinde meydana gelen ekonomik krizler sebebiyle, 1926 ve 1929 yılları arasında kurulmuş olan elektrik üretim şirketlerinin pek çoğu tasfiye edilmiştir. Dünyada yaşanan bu ekonomik krizlere rağmen firma bu şirketler arasından sıyrılmış ve varlığını sürdürebilme başarısını elde etmiştir.
KCETAŞ Elektrik Dağıtım Şirketi

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Kayseri ve Civarı Elektrik Dağıtım Şirketi (KCETAŞ) Hakkında

  • Kayseri Elektrik, kurulduktan kısa bir süre sonra, ülkemizde Kayseri ili ve civarı bölgelere elektrik temin edebilmek adına 18.08.1926 tarihli ve 4022 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile izin talebinde bulunmuştur. Şirket tarafından gerçekleştirilen bu başvuru neticesinde, 11.10.1926 yılında İmtiyaz Sözleşmesi imzalanmıştır. Taraflarca gerekli imzaların atılmasından sonra Kayseri Elektrik Menâfi-i Umumiye Müteallik İmtiyazat Hakkında Kanun nezdinde kurulmuştur.
  • Kayseri Elektrik tarafından oluşturulan ve işletilen Bünyan Hidroelektrik Santrali, Dizel Elektrik Santrali ve Sızır Hidroelektrik Santrallerinin imtiyaz hakkının 50 yıl olması sebebiyle ve bu sürenin 01.11.1982 tarihinde dolmasından dolayı sahip olduğu bütün santraller bedelsiz olarak Türkiye Elektrik Kurumu’na(TEK) devredilmiştir. Kayseri Elektrik 50 yıl sürdürdüğü santrallerin işletilmesi görevini başarılı bir şekilde yürütmüş, bundan dolayı görevli dağıtım şirketi olmak için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na başvuruda bulunmuştur. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından görevlendirilen Kayseri Elektrik 27.11.1988 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla gereken izinleri almış ve gereken sözleşmeleri imzalamıştır.
  • Kayseri Elektrik, 2013 yılında EPDK tarafından belirlenen dağıtım faaliyetleri ve perakende satış hizmetlerinin ayrı olarak gerçekleştirilmesine yönelik olan kararı uygulamıştır ve o tarihten sonra sadece dağıtım faaliyetlerini yerine getirmiştir. Ayrıca elektrik enerjisinin perakende satış faaliyetlerini gerçekleştirebilmek adına Kayseri Elektrik Perakende Satış A.Ş. kurulmuştur.
  • Elektrik dağıtım şirketleri, elektrik satışı yapamaz. Elektrik tedarik şirketleri ve elektrik dağıtım şirketleri birbirinden ayrı sorumluluklara sahiptir.

Kayseri ve Civarı Elektrik Dağıtım Bölgesi Yıllara Göre Elektrik Tüketim Grafiği

Aşağıdaki grafikte (KCETAŞ Elektrik Dağıtım Grafiği) Kayseri ve Civarı Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin 2018 yılından itibaren abonelerine sağladığı elektrik gücü verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 8 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi