Akedaş Elektrik (AKEDAŞ) Dağıtım Şirketi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Akedaş Elektrik Dağıtım A.Ş. (AKEDAŞ) Şirket EPDK tarafından 2012 yılı sonunda alınan ve 2013 yılı itibariyle uygulanan kararlar neticesinde perakende satış faaliyetlerini birbirinden ayırmıştır. 01.01.2013 tarihi itibariyle dağıtım faaliyetlerinin perakende satış faaliyetlerinden ayrılmasıyla Akedaş Elektrik Perakende Satış A.Ş kurulmuştur.
AKEDAŞ Elektrik Dağıtım Şirketi İletişim

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Bu hukuki ayrışma zarureti ile Akedaş EDAŞ, tüm dağıtım çalışmalarını kendi bünyesinde sürdürmeye devam ederken, perakende satış hizmetlerini ise kurulmuş olan AKEDAŞ Perakende Elektrik Satış A.Ş.’ye devretmiştir. Bundan böyle mevcut bölgenin dağıtım şirketi AKEDAŞ EDAŞ, görevli elektrik tedarikçisi ise AKEDAŞ EPSAŞ olmuştur.

Akedaş Elektrik Dağıtım Şirketi (AKEDAŞ) Hakkında

  • Adıyaman ve Kahramanmaraş İl Dağıtım Müessesesi olarak bölgede faaliyetler sürdürülürken diğer müesseseler ile birlikte TEDAŞ’a devredilmiştir.
  • Dağıtım ve perakende satış faaliyetleri TEDAŞ bünyesinde gerçekleştirilmeye devam edilmiştir. 2004 yılında TEDAŞ’ın özelleştirilme kapsamına alınmasıyla birlikte sorumluluğunda olan tüm şirketler de özelleştirilmiştir. Ayrıca Türkiye 21 ayrı dağıtım bölgesine ayrılmış, bu kapsamda bu bölgelerde hizmet verecek şirketler belirlenmiştir.
  • 2005 yılında Adıyaman ve Kahramanmaraş illerini kapsayan bölgede Göksu Elektrik Dağıtım A.Ş. adıyla kurularak var olmuştur. Mevcut Adıyaman ve Kahramanmaraş İl Dağıtım Müesseselerinin 31.12.2005 tarihinde tüzel kişilikleri sona erdirilerek Göksu EDAŞ il müdürlüğü haline getirilmişlerdir (Daha sonradan bölgede AKEDAŞ faaliyet gösterecektir). Kuruma, bölgede hizmetlerine devam edebilmesi amacıylaEPDKtarafından 01.09.2006 tarihinden itibaren 30 yıllığına Elektrik Dağıtım ve Perakende Satış Lisansı verilmiştir.
  • TEDAŞ özelleştirmesi öncesinde 1997 yılında yatırımcılar konsorsiyumu tarafından kurulanAKEDAŞ ElektrikDağıtım A.Ş. ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında 07.01.1999 yılında İmtiyaz Sözleşmesi imzalanmıştır. Ardından 23.06.2000 tarihinde TEDAŞ ile şirket arasında İşletme Hakkı Devir Sözleşmesi ve Enerji Satış Anlaşması imzalanmıştır. AKEDAŞ ile imzalanan bu imtiyaz sözleşmesinin 27.09.2010 tarihinde yeniden değerlendirilmesi üzerine bölgede görevli dağıtım şirketi AKEDAŞ olarak yeniden belirlenmiştir.

Akedaş Elektrik Dağıtım Bölgesi Yıllara Göre Elektrik Tüketim Grafiği

Aşağıdaki grafikte (AKEDAŞ Elektrik Dağıtım Grafiği) Akedaş Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin 2018 yılından itibaren abonelerine sağladığı elektrik gücü verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 27 Aralık 2023
Emre Balduk
Emre Balduk
İş İnsanı
Yazar Hakkında
İtalyan Lisesinde kapsamlı bir eğitim alan Emre Balduk, lisans eğitimini Koç Üniversitesi İşletme Bölümü ile tamamladı. 1 dönem London School of Economics eğitimi alan Emre Balduk, eğitim süresince küresel ekonomi ve finans konularında derinlemesine bilgi edindi. Emre Balduk, veri analizi ve karar verme süreçleri, finansal muhasebe ve raporlama sistemleri ile yöneticiler için ekonomik teoriler ve uygulamalar alanlarında da eğitim aldı. Nazar Tekstil CEO'su olarak şirketin sürdürülebilir üretim ve güneş enerjisi projelerini yönetti. Cotcast.ai'yi kurarak ham madde fiyatlandırmasını makine öğrenimi ile entegre etti. Akedas Elektrik Dağıtım'ın yönetim kurulu üyesi olarak çalışmalar yürüttü.
Detaylı Bilgi