27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Haziran 2023

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Yeşilırmak Elektrik Dağıtım Şirketi (YEDAŞ) Hakkında

  • Yeşilırmak Elektrik(YEDAŞ), 21 numaralı dağıtım bölgesinde görevlendirilmiştir ve bu bölgenin kapsadığı Samsun, Ordu, Amasya, Çorum ve Sinop illerinde dağıtım şirketi olarak faaliyet göstermektedir. Hizmet aldığı bölgede 1.5 milyona yakın abonesi bulunan YEDAŞ, ortalama 4.9 milyar kWh elektrik dağıtımı gerçekleştirmektedir.
  • Ülkemizdeki elektrik faaliyetlerinin dağınık bir yapıda gerçekleştirilmesiyle bu dağınıklığın giderilmesi ve daha verimli ve çağdaş bir piyasaya kavuşabilmek için Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) kurulmuştur. 1970 yılında kurulan TEK ile elektrik sektöründe bütünleşme sağlanmış, ayrıca tüm elektrik faaliyetinde bulunan müesseseler (imtiyazlı şirketler haricinde) TEK’e devrolmuştur.
  • 1994 yılına kadar TEK çatısı altında sürdürülen faaliyetler, bu yıl TEK’in varlığının sonlandırılıp iki ayrı iktisadi teşekkül oluşturulmasıyla birlikte birbirinden ayrıştırılmıştır. Türkiye Elektrik İletim Üretim A.Ş.(TEAŞ) ile elektrik iletim ve üretim faaliyetlerinin yürütülmesi sağlanmış, Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.(TEDAŞ) ile de elektrik dağıtım ve ticareti faaliyetleri yürütülmeye devam edilmiştir. TEDAŞ’ın dağıtım ve satış faaliyetlerini üstlenmesiyle birlikte, TEK bünyesinde hizmet veren tüm dağıtım müesseseleri devredilmiş, faaliyetleri ise TEDAŞ bünyesinde sürdürülmüştür.
  • 2004 yılında Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 02.04.2004 tarih ve 2004/22 sayılı kararıyla TEDAŞ özelleştirilme kapsam ve programına alınmıştır. TEDAŞ’ın özelleştirilmesiyle bünyesinde bulunan bütün dağıtım müesseseleri de özelleştirilme altına alınmıştır. Bu özelleştirilme kapsamına alınan dağıtım şirketlerinin de görevlendirileceği bölgeler belirlenerek Türkiye 21 ayrı dağıtım bölgesine ayrılmıştır. YEDAŞ da dahil olarak 20 dağıtım şirketi bu bölgelerde görevlendirilmiştir. Bu kapsamda YEDAŞ da özelleştirilme kapsamında değerlendirilmiştir.

Yeşilırmak Elektrik Dağıtım Bölgesi Yıllara Elektrik Tüketim Grafiği

Aşağıdaki grafikte (YEDAŞ Elektrik Dağıtım Grafiği) Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin 2018 yılından itibaren abonelerine sağladığı elektrik gücü verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Yeşilırmak Elektrik (YEDAŞ) Dağıtım Şirketi Hangi Bölgelerden Sorumludur?

Yeşilırmak Elektrik (YEDAŞ) Dağıtım Şirketi Elektrik Tüketim Dağılımı Nedir?

Yeşilırmak Elektrik (YEDAŞ) Dağıtım Sistemi Kullanıcı Sayıları Nelerdir?

Yeşilırmak Elektrik (YEDAŞ) Dağıtım Kalite Göstergeleri Nelerdir?

Yeşilırmak Elektrik Dağıtım Şirketi Bölgesindeki Kaçak Elektrik Kullanım Oranları Nedir?

Yeşilırmak Elektrik (YEDAŞ) Dağıtım Şirketi Kurumsal Bilgileri Nedir?

Yeşilırmak Elektrik (YEDAŞ) Dağıtım Şirketi Sahibi Kimdir ve Ne Zaman Kuruldu?

Yeşilırmak Elektrik (YEDAŞ) Dağıtım Şirketi Nerededir?

Yeşilırmak Elektrik (YEDAŞ) Dağıtım Şirketi İletişim Numarası Nedir?

Yeşilırmak Elektrik (YEDAŞ) Dağıtım Şirketi Genel Müdürü Kimdir?

Yeşilırmak Elektrik (YEDAŞ) Sosyal Medya Hesapları Nedir?

Yeşilırmak Elektrik (YEDAŞ) Dağıtım Şirketi Şubeleri ve İşletme Müdürlükleri Hangileridir?

Kaynaklar:

İlgili İçerikler