Sakarya Elektrik (SEDAŞ) Dağıtım Şirketi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ), Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. 15 no’lu bölgede görevli dağıtım şirketi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. SEDAŞ’ın görev bölgesi Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce illeridir ve 9.421 kilometre karelik bir alanı kapsamaktadır. 3.2 milyon nüfusa hizmet götüren Sakarya Elektrik Dağıtım, görevli olduğu bölgede 1.5 milyon aboneye sahiptir. 2009 yılında özelleştirilen şirket, günümüzde AKCEZ Konsorsiyumu bünyesinde faaliyet göstermektedir.
Sedaş Sakarya Elektrik Dağıtım Şirketi

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Sakarya Elektrik Dağıtım Şirketi (SEDAŞ) Hakkında

  • Müdürlük olarak ilk kuruluşu 1954 yılına dayanan SEDAŞ, 1963 yılında Sakarya, Kocaeli, Bolu, Düzce ve Zonguldak illerini kapsayan bölgede 2. Bölge Mes’ul Mühendisliği olarak yapılanmış, bölgenin elektrik tesislerinin yapımını sürdürmüş, sonrasında sadece bölgenin kırsal kesimlerinin elektriklendirilmesi için gereken tesislerin yapılması için görevlendirilmiştir. Sonrasında Sakarya İl İşletme Müdürlüğü'ne dönüştürülen işletme, Sakarya iline özel hizmetlerini sürdürmeye devam etmiştir. Türkiye Elektrik Kurumu kararı ile 1985 yılında Sınırlı Sorumlu Sakarya Elektrik Dağıtım Müessese Müdürlüğü kurulmuştur.
  • Şirket, yıllar geçtikçe iş potansiyelinin artması ile büyümüş, önce 1969 yılında Baş Mühendislik, 1972 yılında ise Bölge Müdürlüğü haline getirilmiştir. Sonrasında ise SEDAŞ 01.11.1982 tarihinde Elektrik Dağıtım Bölge Koordinatörlüğü'ne, 01.01.1983 yılında ise Boğaziçi Elektrik Dağıtım Müessesesi Müdür Yardımcılığı'na dönüştürülmüştür.
  • TEK özelleştirilmeye alınarak 1993 yılında varlığı sona erdirilmiş, yeniden yapılandırılarak Türkiye Elektrik Üretim ve İletim A.Ş.(TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) kurulmuştur. TEK’e bağlı olan müesseseler TEDAŞ’a devredilerek tüm faaliyetlerin TEDAŞ bünyesinde gerçekleştirilmesi sağlanmıştır. TEDAŞ’ın kurulmasının ardından TEDAŞ’a bağlı ortaklık halinde 7 genel müdürlük kurulmuştur. Kurulan bu müdürlüklerden biri de SEDAŞ Sakarya Elektrik olmuştur. Merkezi Sakarya’da bulunan SEDAŞ, Bolu ve Sakarya olmak üzere iki ilde dağıtım faaliyetlerini üstlenmiştir.

Sakarya Elektrik Dağıtım Bölgesi Yıllara Göre Elektrik Tüketim Grafiği

Aşağıdaki grafikte (SEDAŞ Elektrik Dağıtım Grafiği) Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin 2018 yılından itibaren abonelerine sağladığı elektrik gücü verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 6 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi