Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Çamlıbel Elektrik Dağıtım Şirketi (ÇEDAŞ) Hakkında

  • Türkiye’deki 21 elektrik dağıtım şirketinden biri olan Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. Sivas, Tokat ve Yozgat illerinde hizmet vermektedir. 6 numaralı elektrik dağıtım bölgesinde görevli olan ÇEDAŞ, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından verilen dağıtım lisansıyla bölgede dağıtım faaliyetlerini sürdürmektedir. ÇEDAŞ, bugün yaklaşık 52.789 kilometrekarelik bir alanda yaklaşık 1 milyon aboneye, 2,6 milyar kWh elektrik dağıtımı yapmaktadır.
  • 15 Temmuz 1970 tarihinde ülkemizin ihtiyacı bulunan elektriğin üretim, iletim, dağıtım ve ticaretinin koordineli bir halde yerine getirilmesi ve mevcut dağınık yapıyı ortadan kaldırmak amacıyla Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) kurulmuştur. 1994 yılına kadar hizmetlerini sürdüren Türkiye Elektrik Kurumu, aynı yıl Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş. (TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) olarak ikiye ayrılarak yeniden yapılanmıştır. Dağıtım hizmetlerinin TEDAŞ’a verilmesiyle tüm Türkiye’deki dağıtım faaliyetleri TEDAŞ sorumluluğuna geçmiştir.
  • TEDAŞ’ın 02.04.2004 tarih ve 2004/22 sayılı ÖYK Kararı ile kapsam ve programa alınmasıyla Türkiye 21 dağıtım bölgesine ayrılmıştır. Günümüzde aktif hizmet veren elektrik dağıtım şirketleri toplam 21 tanedir. ÇEDAŞ da bu dağıtım şirketlerinden bir tanesidir.
  • Elektrik dağıtım şirketleri, elektrik satışı yapamaz. Elektrik tedarik şirketleri ve elektrik dağıtım şirketleri birbirinden ayrı sorumluluklara sahiptir.

Çamlıbel Elektrik Dağıtım Bölgesi Yıllara Göre Elektrik Tüketim Grafiği

Aşağıdaki grafikte (ÇEDAŞ Elektrik Dağıtım Grafiği) Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin 2018 yılından itibaren abonelerine sağladığı elektrik gücü verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Haziran 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi