Uludağ Elektrik (UEDAŞ) Dağıtım Şirketi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ), 2004 yılında Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından alınan karar ile TEDAŞ ve bünyesinde bulunan bütün dağıtım şirketleri ile birlikte UEDAŞ da özelleştirme kapsamına alınmıştır. 2010 yılında Cengiz Holding, Limak Holding ve Kolin Grubu'na devredilmiştir. UEDAŞ, Bursa merkez olmak üzere Balıkesir, Çanakkale ve Yalova illerimizin dağıtım faaliyetlerini sürdürmektedir.
UEDAŞ - Uludağ Elektrik Dağıtım Şirketi

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Uludağ Elektrik Dağıtım Şirketi (UEDAŞ) Hakkında

  • Özelleştirme sürecinde, Türkiye 21 dağıtım bölgesine ayrılmış ve UEDAŞ 12 numaralı bölgede hizmet vermek üzere görevlendirilmiştir. Firma özelleştirilme kapsamındayken gerçekleştirilen ihale ile hisse devir işlemleri hız kazanmıştır.
  • UEDAŞ hisselerinin tamamı, ihaleyi 940 milyon Amerikan Doları karşılığında kazanan Cengiz Holding,Limak Holdingve Kolin İnşaat Grubu tarafından devir alınmıştır. UEDAŞ hisselerinin devir işlemleri 01.09.2010 tarihinde tamamlanmıştır. Böylelikle bu tarihten sonra UEDAŞ, CK Grubu bünyesinde dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini yerine getirmeye başlamıştır.
  • UEDAŞ, Marmara Bölgesi'nin güney kısmında yer alan bölgede aktif olarak dağıtım hizmetlerini yürütmektedir. Bu bölgede UEDAŞ Uludağ Elektrik toplam dağıtım alanı 35.501 kilometre kare olarak bilinmektedir. Bu alan içerisinde abone sayısı ise toplamda 2.7 milyonun üzerindedir.
  • Elektrik dağıtım şirketleri, elektrik satışı yapamaz. Elektrik tedarik şirketleri ve elektrik dağıtım şirketleri birbirinden ayrı sorumluluklara sahiptir.

Uludağ Elektrik Dağıtım Bölgesi Yıllara Göre Elektrik Tüketim Grafiği

Aşağıdaki grafikte (UEDAŞ Elektrik Dağıtım Grafiği) Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin 2018 yılından itibaren abonelerine sağladığı elektrik gücü verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 9 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi