Meram Elektrik (MEDAŞ) Dağıtım Şirketi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. (MEDAŞ), Meram Elektrik 1990 yılında TEK Konya Elektrik Dağıtım Müessesesi adı altında kurulmuştur. Kurulmuş olduğu tarih itibariyle TEK Konya Elektrik Dağıtım Şirketi (Müessesi) ülkemizin Konya ilinde elektrik enerjisinin dağıtımını ve perakende satış faaliyetlerini gerçekleştirmeye başlamıştır.

Meram Elektrik Dağıtım Şirketi (MEDAŞ)

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Meram Elektrik Dağıtım Şirketi (MEDAŞ) Hakkında

  • Günümüzde MEDAŞ olarak bilinen Meram Elektrik ilerleyen dönemlerde görev sahasını genişletmiştir. Daha öncesinde sadece Konya iline elektrik dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini sunan şirket bu sayıyı ilerleyen dönemlerde 6’ya çıkartmıştır.
  • 2012 yılında 63.850 km OG, 13.392 km AG olmak üzere, şirketin sahip olduğu dağıtım hattı toplamda 77.244 km’ye ulaşmıştır. MEDAŞ ayrıca elektrik dağıtımında 1.741.500’e yakın aboneye sahiptir ve bu abonelere toplam dağıtılan enerji miktarı 6.750 milyar kwh’dır. Şirket, görev bölgesinde yer alan 6 ilde toplam 76 işletme ile hizmet vermektedir.
  • 1994 yılına kadar başarılı bir şekilde hizmetlerini gerçekleştiren TEK, Bakanlar Kurulu bünyesinde alınan karar ile Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş.(TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) iki farklı kamu kurumu olacak şekilde yapılandırılmıştır. TEK bünyesinde bulunan il dağıtım müdürlükleri bu yapılandırmanın ardından TEDAŞ’a devredilmiştir. Bu devir işlemleri sonucunda TEDAŞ’a bağlı hale gelen MEDAŞ Konya ili ve ilçelerine elektrik dağıtımı görevini üstlenmiştir. Daha sonrasında 11 Kasım 1993 tarihinde TEK Konya Dağıtım Müessesesi kapatılmış ve MEDAŞ kurulmuştur.
  • Elektrik dağıtım şirketleri, elektrik satışı yapamaz. Elektrik tedarik şirketleri ve elektrik dağıtım şirketleri birbirinden ayrı sorumluluklara sahiptir.

Meram Elektrik Dağıtım Bölgesi Yıllara Göre Elektrik Tüketim Grafiği

Aşağıdaki grafikte (MEDAŞ Elektrik Dağıtım Grafiği) Meram Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin 2018 yılından itibaren abonelerine sağladığı elektrik gücü verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Meram Elektrik (MEDAŞ) Dağıtım Şirketi Hangi Bölgelerden Sorumludur?

Meram Elektrik (MEDAŞ) Dağıtım Şirketi Elektrik Tüketim Dağılımı Nedir?

Meram Elektrik (MEDAŞ) Dağıtım Sistemi Kullanıcı Sayıları Nedir?

Meram Elektrik (MEDAŞ) Dağıtım Kalite Göstergeleri Nedir?

Meram Elektrik Dağıtım Şirketi Bölgesindeki Kaçak Elektrik Kullanım Oranları Nedir?

Meram Elektrik (MEDAŞ) Dağıtım Şirketi Kurumsal Bilgileri Nedir?

Meram Elektrik (MEDAŞ) Dağıtım Şirketi Sahibi Kimdir ve Ne Zaman Kurulmuştur?

Meram Elektrik (MEDAŞ) Dağıtım Şirketi Nerededir?

Meram Elektrik (MEDAŞ) Dağıtım Şirketi İletişim Numarası Nedir?

Meram Elektrik (MEDAŞ) Dağıtım Şirketi Genel Müdürü Kimdir?

Meram Elektrik (MEDAŞ) Sosyal Medya Hesapları Nedir?

Meram Elektrik (MEDAŞ) Dağıtım Şirketi Şubeleri ve İşletme Müdürlükleri Hangileridir?

İlgili İçerikler