Trakya Elektrik (TREDAŞ) Dağıtım Şirketi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), Türkiye Elektrik Kurumunun (TEK) sorumluluğunda yapılan elektrik dağıtım çalışmaları, 23 Şubat 1983 tarihinde İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Sakarya ve Kocaeli illerini içine alan bölge ile sınırlı bir yapı haline geldi ve Boğaziçi Elektrik Dağıtım Müessesesi adını aldı.
Trakya Elektrik Dağıtım Şirketi

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Trakya Elektrik Dağıtım Şirketi (TREDAŞ) Hakkında

  • 18 Haziran 1984’te ise 18435 sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) hakkında çıkarılan kanun hükmünde kararname ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı bir Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) halini aldı.
  • 24 Aralık 1989’da faaliyet alanı yeniden belirlendi ve Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürlüğü, 25.11.1993 ve 93/T-103 sayılı karar ile tüzel kişilik vasfı kazandı.
  • 17 Ağustos 1995’te Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ Müdürlükleri, 3 işletme müdürlüğüne dönüştürüldü ve merkezi Tekirdağ’da olmak üzere Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak faaliyete geçti. 2 Nisan 2004’te alınan özelleştirme kararı ile özelleştirme kapsamına alındı ve 31 Aralık 2011’den itibaren IC Yatırım Holding bünyesinde hizmet vermeye devam ediyor.
  • Elektrik dağıtım şirketleri, elektrik satışı yapamaz. Elektrik tedarik şirketleri ve elektrik dağıtım şirketleri birbirinden ayrı sorumluluklara sahiptir.

Trakya Elektrik Dağıtım Bölgesi Yıllara Göre Elektrik Tüketim Grafiği

Aşağıdaki grafikte (TREDAŞ Elektrik Dağıtım Grafiği) Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin 2018 yılından itibaren abonelerine sağladığı elektrik gücü verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 8 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi