Osmangazi Elektrik (OEDAŞ) Dağıtım Şirketi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. (OEDAŞ), 01.03.2005 tarihinde, TEDAŞ’ın özelleşmesiyle birlikte kurulan Osmangazi EDAŞ, 16 numaralı görev bölgesinde hizmet vermeye başlamıştır. Osmangazi EDAŞ, dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesi kapsamında 10.04.2009 tarihinde hisselerinin satışı için ihaleye çıkartılmıştır.
Osmangazi EDAŞ Elektrik Dağıtım Şirketi

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Osmangazi Elektrik Dağıtım Şirketi (OEDAŞ) Hakkında

  • 20.10.2009 tarihinde gerçekleştirilen ihale sonrasında en yüksek bedeli veren Yıldızlar SSS Holding A.Ş. olmuştur. 485 Milyon USD ihale bedeli ile Yıldızlar SSS Holding A.Ş. bünyesinde bulunan Eti Gümüş A.Ş.’ye devredilen Osmangazi EDAŞ, günümüzde bölgesinde hem dağıtım hem de perakende satış faaliyetlerini yerine getirmektedir.
  • İhale sonrasında, Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu(EPDK) ve Rekabet Kurulu’nun değerlendirmeleri ve Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun kararıyla 31.05.2010 tarihinde yapılan Hisse Satış Sözleşmesi ile Osmangazi EDAŞ’ın, TEDAŞ’a ait olan hisselerinin tamamı yine Yıldızlar SSS Holding A.Ş. bünyesinde bulunan Dedeli Yatırım İnşaat Taahhüt Elektrik Dağıtım Sanayi Ticaret A.Ş.’ye devredilmiştir. Bu devir işlemi sonrasında 01.06.2010 tarihi itibariyle Osmangazi EDAŞ tarafından gerçekleştirilen tüm elektrik dağıtım ve perakende satış işlemleri Dedeli Yatırım İnşaat Taahhüt Elektrik Dağıtım Sanayi Ticaret A.Ş. bünyesinde yapılmaya başlanmıştır.
  • 01.09.2006 yılında almış olduğu Elektrik Dağıtım Lisansı ile bölgede 30 yıllık dağıtım görevini üstlenmiş olan Osmangazi EDAŞ, Türkiye enerji tüketiminin % 2,4’ünü karşılamaktadır. Aynı zamanda 49.419 Km2 alan, 5 ile hizmet götürmekte olup, yaklaşık 1.500 milyon aboneye hizmet vermektedir.

Osmangazi Elektrik Dağıtım Bölgesi Yıllara Göre Elektrik Tüketim Grafiği

Aşağıdaki grafikte (OEDAŞ Elektrik Dağıtım Grafiği) Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin 2018 yılından itibaren abonelerine sağladığı elektrik gücü verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 9 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi