Fırat Elektrik (Fırat EDAŞ) Dağıtım Şirketi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fırat EDAŞ, ülkemizde Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli illerini kapsayan dağıtım bölgesi olan 5 numaralı bölgede hizmet vermektedir. Günümüzde özelleştirme kapsamına alınan dağıtım şirketlerinden olan Fırat EDAŞ, özelleştirilme kararı sonrasında kurulan dağıtım şirketlerindendir. Fırat EDAŞ, 2005 yılında tescil edilmiştir. Özelleştirilmesi için yapılan ihalede Fırat EDAŞ, Fırat Aksa Elektrik Hizmetleri A.Ş. tarafından devir alınmıştır.
Fırat Elektrik Dağıtım Şirketi

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Fırat Elektrik Dağıtım Şirketi (Fırat EDAŞ) Hakkında

  • 37.441 kilometre karelik alanda 1.7 milyon kişiye dağıtım hizmeti sunan Fırat EDAŞ, bu nüfus içerisinde yaklaşık 830 bin aboneye sahiptir. 2014 yılında 2.7 milyar kWh elektrik dağıtımı gerçekleştiren Fırat EDAŞ, görevli olduğu alanda elektrik şebekelerinin bakım - onarım faaliyetlerinin en iyi şekilde sürdürülmesini sağlamaktadır.
  • 31 Aralık 2010 tarihi itibarıyla da Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli illerini kapsayan elektrik dağıtım hizmeti Kazancı Holding A.Ş ‘nin kuruluşu Fırat Aksa Elektrik Hizmetleri A.Ş.’nin devir aldığı, Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından yürütülmeye başlamıştır.
  • Bölgedeki enerjiyi kaliteli ve kesintisiz olarak tüketicilere ulaştırmak için teknolojiye ve insana yapılan yatırımlarla, müşteri memnuniyetini en yüksek seviyeye çıkarmayı hedefleyerek, Elektrik Piyasası Kanununda ifade edildiği gibi elektriğin yeterli, kaliteli, sürekli, düşük maliyetli ve çevreyle uyumlu bir şekilde tüketicilerin kullanımına sunarak, faaliyetlerini 4628 Sayılı Kanun, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun düzenlemeleri ve sözleşmelerin hükümlerine göre yürütmeye çalışmaktadır.
  • Fırat EDAŞ, müşterilerini tüm faaliyetlerinin odağında tutan, sadece taleplerini değil beklentilerini de karşılayan bir anlayışla, ülkeye, müşterilere, çalışanlara ve çevreye karşı tüm sorumluluklarını eksiksiz yerine getirmeyi hedeflemektedir.
  • Elektrik dağıtım şirketleri, elektrik satışı yapamaz. Elektrik tedarik şirketleri ve elektrik dağıtım şirketleri birbirinden ayrı sorumluluklara sahiptir.

Fırat Elektrik Dağıtım Bölgesi Yıllara Göre Elektrik Tüketim Grafiği

Aşağıdaki grafikte (Fırat Elektrik Dağıtım Grafiği) Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin 2018 yılından itibaren abonelerine sağladığı elektrik gücü verilmektedir:

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Haziran 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi