Boğaziçi Elektrik (BEDAŞ) Dağıtım Şirketi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), Türkiye Elektrik Kurumunun (TEK) sorumluluğunda yapılan elektrik dağıtım çalışmaları, 23 Şubat 1983 tarihinde İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Sakarya ve Kocaeli illerini içine alan bölge ile sınırlı bir yapı haline geldi ve Boğaziçi Elektrik Dağıtım Müessesesi adını aldı. 2023 yılı itibariyle şirketin faaliyet alanı İstanbul Avrupa Yakası’dır.

Bedaş Dağıtım Şirketi Hakkında Genel Bilgiler | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Boğaziçi Elektrik Dağıtım Şirketi (BEDAŞ) Hakkında

  • 18 Haziran 1984’te ise 18435 sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) hakkında çıkarılan kanun hükmünde kararname ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı bir Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) halini aldı. 
  • 24 Aralık 1989’da, faaliyet alanı yeniden belirlenerek İstanbul ve İstanbul’a bağlı ilçe ve köyleri kapsayacak biçimde ayrılarak “İstanbul Elektrik Dağıtım Müessesesi” ismiyle çalışmaya başladı. 
  • 1990’da, 1984’te çıkarılan 3096 sayılı görev şirketleri hakkındaki yasaya göre Anadolu Yakası’nın işletme hakkı, Aktaş Elektrik Ticaret A.Ş.’ye devredildi.
  • Türkiye Elektrik Kurumu’nun 15 Eylül 1993 tarihinde, Türkiye Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) olarak yeniden yapılandırılması ile TEDAŞ’a bağlandı. 
  • 12 Temmuz 1995’te Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. adını aldı ve TEDAŞ’a bağlı bir ortaklık sistemiyle çalışmaya başladı.
  • 2 Nisan 2004’te alınan özelleştirme kararı ile özelleştirme kapsamına alındı ve 28.05.2013’ten itibaren Cengiz Holding ve Kolin İnşaat ortaklığı bünyesinde hizmet vermeye devam ediyor. 
  • Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), İstanbul Avrupa Yakası’nda görevli dağıtım şirketidir ve 5.2 milyona yakın abonesi bulunmaktadır.​​​​
  • Elektrik dağıtım şirketleri, elektrik satışı yapamaz. Elektrik tedarik şirketleri ve elektrik dağıtım şirketleri birbirinden ayrı sorumluluklara sahiptir.

Boğaziçi Elektrik Dağıtım Bölgesi Yıllara Göre Elektrik Tüketim Grafiği

Aşağıdaki grafikte (Bedaş Elektrik Dağıtım Tablosu) Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin 2018 yılından itibaren abonelerine sağladığı elektrik gücü verilmektedir: 

Sıkça Sorulan Sorular

Boğaziçi Elektrik (BEDAŞ) Dağıtım Şirketi Hangi Bölgelerden Sorumludur?

Boğaziçi Elektrik (BEDAŞ) Dağıtım Şirketi Elektrik Tüketim Dağılımı Nedir?

Boğaziçi Elektrik (BEDAŞ) Dağıtım Sistemi Kullanıcı Sayıları Nedir?

Boğaziçi Elektrik (BEDAŞ) Dağıtım Kalite Göstergeleri Nedir?

Boğaziçi Elektrik Dağıtım Şirketi Bölgesindeki Kaçak Elektrik Kullanım Oranları Nedir?

Boğaziçi Elektrik (BEDAŞ) Dağıtım Şirketi Kurumsal Bilgileri Nedir?

Boğaziçi Elektrik (BEDAŞ) Dağıtım Şirketi Sahibi Kimdir?

Boğaziçi Elektrik (BEDAŞ) Dağıtım Şirketi Ne Zaman Kuruldu?

Boğaziçi Elektrik (BEDAŞ) Dağıtım Şirketi Nerededir?

Boğaziçi Elektrik (BEDAŞ) Dağıtım Şirketi İletişim Numarası Nedir?

Boğaziçi Elektrik (BEDAŞ) Dağıtım Şirketi Genel Müdürü Kimdir?

Boğaziçi Elektrik (BEDAŞ) Sosyal Medya Hesapları Nedir?

Boğaziçi Elektrik (BEDAŞ) Dağıtım Şirketi Şubeleri ve İşletme Müdürlükleri Hangileridir?

İlgili İçerikler