Aras Elektrik (ARAS) Dağıtım Şirketi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. (ARAS), 1970 öncesinde belediye ve köylerde enerji teminini gerçekleştiren müesseseler mevcuttu. Bu müesseseler dağınık bir şekilde yapılanmıştı ve bu nedenden ötürü faaliyetler yeterince efektif bir şekilde yerine getirilememekteydi. Elektrik sektörünün bu durumda olduğunu gözlemleyen devletimiz bir kamu kurumu kurarak bütün bu ufak çaplı müesseseleri birleştirmek ve dağıtım, üretim, iletim ve perakende satış hizmetlerini tek bir çatı altında toplamak istedi.

Aras Elektrik Dağıtım Şirketi (EDAŞ)
27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Haziran 2023

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Bunun üzerine 1970 tarihinde Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) kuruldu. TEK’in kurulması ile birlikte piyasada istenen düzen ortamı sağlandı ve sektörün kontrolü devlete geçti. TEK, sektörde 24 yıl boyunca varlığını başarıyla sürdürdü. Elektrik piyasasının serbestleşmesi ile birlikte ise tamamen özel bir şirket haline gelerek yalnızca bölgenin görevli elektrik dağıtım şirketi görevini üstlenmiştir.

Aras Elektrik Dağıtım Şirketi (ARAS) Hakkında

  • 2004 yılında elektrik enerjisinin dağıtımında ve perakende satış faaliyetlerinde önemli değişimler meydana gelmiştir. Elektrik sektöründe rekabeti ve yeniliği hedefleyen devletimiz önemli bir karar daha alarak TEDAŞ bünyesinde toplanan dağıtım şirketlerinin hisselerini özelleştirme kararı almıştır. TEDAŞ devlet teşekkülünün hisse sahibi olduğu Erzurum, Ardahan, Ağrı, Kars, Iğdır, Erzincan ve Bayburt şehirlerini kapsayan bölgelerde enerji dağıtımı yapmak amacıyla Aras Elektrik Dağıtım A.Ş.(Aras EDAŞ) görevlendirilmiş ve 2004 tarihi itibari ile Doğu Anadolu bölgesinin dağıtım hizmetleri Aras EDAŞ’ ın sorumluluğu altına girmiştir. TEDAŞ devlet teşekkülünün bünyesinde dağıtım faaliyetlerini gerçekleştiren Aras EDAŞ da özelleştirme kapsamında incelenmiştir.
  • TEDAŞ’ın özelleştirilme kapsamına alınmasıyla Aras EDAŞ da bu kapsamda değerlendirilmiş ve hisseleri ihaleye çıkarılmıştır. 28.06.2013 tarihinde gerçekleştirilen özelleştirme ihalesi sonucunda Aras EDAŞ ihalesini, önerdiği 128.5 milyon dolar bedeli ile Kiler Holding ve Çalık Holding kazanmıştır. 17.08.2013 tarihinde gerçekleştirilen devir işlemleri sonucunda Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. (Aras EDAŞ), Çalık-Kiler Holding bünyesinde yeni bir kurumsal kimlik kazanmıştır.
  • Erzurum, Ardahan, Ağrı, Kars, Iğdır, Erzincan ve Bayburt illerinde hizmet veren Aras EDAŞ yaklaşık olarak 2.250 milyon nüfuslu bölgede faaliyetlerini devam ettirmektedir. Bu nüfus içerisinde yaklaşık bir milyonun üzerinde elektrik abonesine hizmet veren Aras EDAŞ, görev sahasında yer alan illerin hem elektrik dağıtımını hem de perakende satış hizmetlerini gerçekleştirmekteydi. 2013 yılından itibaren ise Aras EDAŞ sadece elektrik dağıtım faaliyetleri ile ilgilenmektedir.
  • Elektrik dağıtım şirketleri, elektrik satışı yapamaz. Elektrik tedarik şirketleri ve elektrik dağıtım şirketleri birbirinden ayrı sorumluluklara sahiptir.

Aras Elektrik Dağıtım Bölgesi Yıllara Göre Elektrik Tüketim Grafiği

Aşağıdaki grafikte (ARAS Elektrik Dağıtım Grafiği) Aras Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin 2018 yılından itibaren abonelerine sağladığı elektrik gücü verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Aras Elektrik (ARAS) Dağıtım Şirketi Hangi Bölgelerden Sorumludur?

Aras Elektrik (ARAS) Dağıtım Şirketi Elektrik Tüketim Dağılımı Nedir?

Aras Elektrik (ARAS) Dağıtım Sistemi Kullanıcı Sayıları Nedir?

Aras Elektrik (ARAS) Dağıtım Kalite Göstergeleri Nedir?

Aras Elektrik Dağıtım Şirketi Bölgesindeki Kaçak Elektrik Kullanım Oranları Nedir?

Aras Elektrik (ARAS) Dağıtım Şirketi Kurumsal Bilgileri Nedir?

Aras Elektrik (ARAS) Dağıtım Şirketi Sahibi Kimdir ve Ne Zaman Kurulmuştur?

Aras Elektrik (ARAS) Dağıtım Şirketi Nerededir?

Aras Elektrik (ARAS) Dağıtım Şirketi İletişim Numarası Nedir?

Aras Elektrik (ARAS) Dağıtım Şirketi Genel Müdürü Kimdir?

Aras Elektrik (ARAS) Sosyal Medya Hesapları Nedir?

Aras Elektrik (ARAS) Dağıtım Şirketi Şubeleri ve İşletme Müdürlükleri Hangileridir?

İlgili İçerikler