Gediz Elektrik (GDZ Elektrik) Dağıtım Şirketi

Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. (GDZ ELEKTRİK) 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun ilgili hükümleri çerçevesinde ülkemizde elektrik enerjisinin dağıtımı ve perakende satışı faaliyetlerinin birbirinden ayrıştırılarak ayrı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesi gerekliliği kararı alınmıştır. GEDİZ Perakende, 01 Ocak 2013 tarihinden itibaren elektrik enerjisinin İzmir ve Manisa illerinde dağıtım faaliyetlerini gerçekleştiren GEDİZ EDAŞ şirketinden ayrılarak yalnızca elektrik perakende satış faaliyetlerini gerçekleştirmeye yönelik olarak hizmet vermeye başlayabilmek adına kurulmuş bir elektrik tedarik şirketidir.
Gediz GDZ Elektrik Dağıtım Dağıtım Şirketi

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Gediz Elektrik Dağıtım Şirketi (GDZ Elektrik) Hakkında

  • Türkiye Elektrik Kurumu, 1994 yılında yapılanmaya alınarak iletim ve üretim faaliyetlerini yerine getirmek üzere Türkiye İletim ve Üretim A.Ş. (TEAŞ) ve dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini yerine getirmek için ise Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) olacak şekilde iki ayrı teşekküle dönüştürülmüştür.
  • Elektrik sektöründe gerçekleştirilecek bütün dağıtım faaliyetlerinin TEDAŞ sorumluluğuna geçmesiyle birlikte, il dağıtım müesseseleri de TEDAŞ’a bağlanmıştır. TEDAŞ 2004 yılında T.C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından alınan karar neticesinde özelleştirilme kapsam ve programına alınmıştır.
  • Öncelikli olarak ülkemizde elektrik dağıtım faaliyetlerinin daha düzenli ve verimli gerçekleştirilebilmesi amacıyla ülkemiz 21 ayrı dağıtım bölgesine ayrılmış, her bölgede faaliyetleri yerine getirmek amacıyla bir dağıtım şirketi görevlendirilmiştir. Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. ise İzmir ve Manisa illerini kapsayan 11 numaralı bölgede hizmet vermek üzere görevlendirilmiştir.
  • Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin TEDAŞ’a ait hisselerinin, 2004 yılında alınan karara istinaden özelleştirilme kapsamında ihale yoluyla satışa sunulmasına karar verilmiştir. Bunun neticesinde Gediz Elektrik şirketinin, 07 Mart 2013 tarihinde gerçekleştirilen ihale sonucunda GDZ Enerji Yatırımları A.Ş’ye devri kararlaştırılmıştır. Hisselerin devir işlemlerinin tamamlanmasının ardından özelleştirilme süreci tamamlanmıştır.
  • Elektrik dağıtım şirketleri, elektrik satışı yapamaz. Elektrik tedarik şirketleri ve elektrik dağıtım şirketleri birbirinden ayrı sorumluluklara sahiptir.

Gediz Elektrik Dağıtım Bölgesi Yıllara Göre Elektrik Tüketim Grafiği

Aşağıdaki grafikte (GDZ ELEKTRİK Elektrik Dağıtım Grafiği) Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin 2018 yılından itibaren abonelerine sağladığı elektrik gücü verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 8 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi