En cazip bankayı anında bulun!

Arsa kredisi, muhteviyat ve faiz oranları bakımından konut kredileri ile son derece benzerdir ancak konut kredilerinden farklı olarak Türkiye’de arsa kredisi veren banka sayısı daha azdır.

Arsa Kredisi Nedir?

Herhangi bir arsanın satın alınmasında kullanılmak üzere kullanılan krediye arsa kredisi denir. Arsa kredisinin amacı, satın alınması planlanan arsa bedelinin tüketici tarafından finanse edilebilmesini sağlamaktır. Arsa kredisi, konut kredisi ile benzer bir kredi türüdür.

İmarlı Arsa Kredisi Nedir?

İmarlı arsa kredisi, imarlı arsa alımlarında kullanılan arsa kredisidir. İmarlı arsaya kredi alınırken doğrudan satın alınacak olan arsa üzerine ipotek koydurulabilir. Bu yönüyle imarlı arsa kredisi almak imarsız arsa kredisi almaktan daha kolaydır.

Arsa Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Arsa kredisi; kredi tutarı, faiz oranı, vergi oranı ve vade sayısı ile hesaplanır. İlk olarak  kullanılması planlanan kredi tutarının aylık taksit tutarı bulunur, ardından her ay için kalan anapara üzerinden aylık faiz bulunur. Aylık taksitte anapara, faiz, banka sigorta muamele vergisi (BSMV) ve kaynak kullanımını destekleme fonu (KKDF) toplamı bulunur. Arsa kredisi hesaplamasında şunlar kullanılır.

 • Anapara: Kredi miktarı
 • Faiz: Faiz oranı
 • Vade: Geri ödeme ay sayısı

Arsa kredisi aşağıdaki formül ile hesaplanır.

Arsa Kredisi Faiz Oranları Nelerdir?

2024 yılı itibarıyla arsa kredilerinde maksimum vade sayısı 120 aydır. Arsa kredisi faiz oranları üzerinde belirleyici olan faktörler şunlardır.

 • Merkez Bankasının faiz politikası
 • Banka mevduat maliyetleri
 • Enflasyon
 • Kredi arz talep dengesi

Bankaların arsa kredisi için faiz oranları anlık olarak değişir. En doğru sonuç için karşılaştırma yapılmalı ve bankaların güncel arsa kredisi faiz oranları hesaplanmalıdır. Bankaların toplam verecekleri kredi tutarı kişiye ve bankalara göre değişmekle birlikte toplam arsa bedelinin ne kadarına kredi verilebileceğinin yaklaşık değeri aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

BankaKredi Miktarı
Ziraat KatılımArsa değerinin %50’si
TEBArsa değerinin %60’ı
ŞekerbankArsa değerinin %50’si
Vakıf KatılımMaksimum 60 ay vade ile arsa değerinin tamamı

Tablodaki bilgilendirme, 2024 Ocak ayı için verilmektedir.

Arsa Kredisi Hesaplama Örnekleri Nelerdir?

Arsa kredisi hesaplama işleminde alınan toplam kredi, faiz oranı ve vade bilgileri kullanılır. Temel olarak aylık ödeme planlı arsa kredisi hesaplaması şu şekilde yapılır.

 • Aylık ödeme tutarı bulunur.
 • Toplam alınan kredi (anapara) üzerinden toplam aylık faiz hesaplanır.
 • Toplam aylık sabit ödeme tutarından hesaplanan faiz çıkartılarak toplam anapara ödemesi bulunur.
 • İlgili aya ait toplam anapara ödemesi, toplam kullanılan kredinin anapara tutarından çıkartılarak kalan anapara tutarı bulunur.
 • Bir sonraki ay için de yine kalan anapara üzerinden aynı hesaplama yapılır.
 • Bu işlem vade sonuna kadar her ödeme dönemi için tekrarlanır.

Arsa Kredisi Hesaplama Yöntemleri Nelerdir?

Arsa kredisi üç çeşit yöntemle hesaplanabilir, bu yöntemler şunlardır.

 • Vadeye Göre Arsa Kredisi Hesaplama
 • Aylık Taksite Göre Arsa Kredisi Hesaplama
 • Faiz Oranlarına Göre Arsa Kredisi Hesaplama

1. Vadeye Göre Arsa Kredisi Hesaplama

Kullanılacak kredinin tutarı değişmeden vadeye göre arsa kredisi hesaplaması yapılırken vade arttıkça ödenecek faiz ve vergiler de artar. Vade kısaldıkça faiz ve vergi masrafları düşer.

2. Aylık Taksite Göre Arsa Kredisi Hesaplama

Tüketiciler, alacaklarına göre arsa kredisini kendi belirleyecekleri aylık taksit tutarına göre kullanabilir, bu durumda belirlenen tutara göre ödeme tablosu hazırlanarak toplam faiz ve vergiler aylık ödenecek tutara göre belirlenir. Aylık taksite göre arsa kredisi hesaplanırken talep edilen ödeme tutarından sonra toplam vade hesaplanır.

3. Faiz Oranlarına Göre Arsa Kredisi Hesaplama

Faiz oranı, arsa kredisi toplam maliyetinin en önemli hesaplama unsurudur. Anapara üzerinden uygulanacak faiz tutarının yanı sıra BSMV ve KKDF de toplam faiz tutarı üzerinden hesaplanır. Arsa kredisi hesaplama yaparken mümkün olan en düşük faiz oranının seçilmesi tüketicinin avantajına olur.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

8 Ağustos 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 9 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi