Alışveriş Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

Alışveriş kredisi, ihtiyaç kredisi altında değerlendirilen ve alışveriş yapmak için gerekli nakdi sağlamak için kullanılan kredi türüdür. Alışveriş kredisi bankalardan ihtiyaç kredisi olarak kullanılabilirken, çeşitli mağaza veya e-ticaret sitelerinden direkt olarak da kullanılabilir.

19 Ağustos 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Şubat 2024

En cazip bankayı anında bulun!

Alışveriş kredisi, ihtiyaç kredisi altında değerlendirilen ve alışveriş yaparken kullanılan bir kredi türüdür. Genellikle beyaz eşya, cep telefonu veya benzeri elektronik cihazları satın almak için kullanılan alışveriş kredisi, kredi kartına taksitlendirme kısıtlaması olan ürün alışverişlerinde de yaygın olarak tercih edilir. Alışveriş kredisiyle tüketicilerin nakit ihtiyacı vadeli olarak karşılanır. Alışveriş kredisi bankalardan ihtiyaç kredisi olarak ya da bankalarla alışveriş kredisi anlaşması olan mağazalar veya e-ticaret sitelerinden kullanılabilir. 

Alışveriş Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Alışveriş kredisi başvurusu online olarak veya direkt bankalardan yapılabilir. Bankalarla alışveriş kredisi anlaşması olan mağaza veya e-ticaret siteleri üzerinden de alışveriş kredisi başvurusu yapılır. Online olarak ya da mağazalarda yapılabilen alışveriş kredisi başvurusu, diğer kredi başvurularına kıyasla daha kolaydır. Bankalarla alışveriş kredisi anlaşması olan mecraların, anlaşmalı oldukları banka ile sistem entegrasyonu bulunur. Başvurular direkt olarak ilgili internet sitesi veya mağaza üzerinden gerçekleştirilir. Alışveriş yapılacak mecranın herhangi bir banka ile alışveriş kredisi anlaşması bulunmuyorsa başvurular direkt olarak bankalara yapılmalıdır. Alışveriş kredisi için genel şartlar aşağıdaki gibidir.

  • Anlaşmalı mecralarda kredi başvurusu direkt olarak yapıldığından yalnızca tüketicinin kimlik ibrazı yeterlidir.
  • Dosya masrafı yoktur.
  • Kefil şartı aranmaz.
  • Başvuru her koşulda banka tarafından değerlendirilir ve olumlu ya da olumsuz sonuçlanabilir.
  • Sigorta şartı aranmaz.
  • Her koşulda ödemeler direkt olarak kredinin kullanıldığı bankaya yapılır.

Alışveriş Kredisi Faiz Oranları ve Vadeleri Nelerdir?

Alışveriş kredisi vade sayısı, kredi türüne ve alışveriş yapılan sektöre göre değişiklik gösterebilir. Kullanılacak kredi tutarı, vade ve faiz, kredi hesaplama işleminin parametreleridir. İhtiyaç kredisinin bir alt türü olan alışveriş kredisi vadeleri ve faiz oranları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. (Güncelleme: 16.04.2024)

Alışveriş Kredisi Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Alışveriş kredisi ihtiyaç kredisinin bir alt türü olduğundan alışveriş kredisi almak için gereken şartlar ihtiyaç kredisi almak için gereken şartlarla benzerlik gösterir. Bankalarla anlaşması olan bir mecradan direkt olarak alışveriş kredisi kullanmak için şartlar aşağıdaki gibidir.

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Krediyi bankaların veya finansman kuruluşlarının anlaşmalı olduğu e-ticaret siteleri veya mağazalar aracılığıyla kullanmak
  • Kredi çekebilmek için herhangi bir engeli bulunmamak

Alışveriş kredisi anlaşması olmayan bir mecradan kredi ile alışveriş yapmak için ihtiyaç kredisi başvurusu yapılmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Alışveriş Kredisi İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Kimler Alışveriş Kredisi Kullanabilir?

Öğrenciler Alışveriş Kredisi Kullanabilir mi?

Alışveriş Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Alışveriş Kredisi Nasıl Ödenir?

Faizsiz Alışveriş Kredisi Alınır mı?

Kaynaklar:

İlgili İçerikler