Evlilik Kredisi Hesaplama ve Faiz Oranları 2022

Evlilik Kredisi Hesaplama ve Faiz Oranları

Evlilik kredisi, bankadan bankaya değişen faizlerle verilir. En düşük evlilik kredisi faizi %1,85 oranındadır.

İhtiyaç
Konut
Taşıt
Kobi

Faiz oranları bankadan bankaya değiştiği gibi vade sayısına ve kredi miktarına göre de değişebilir. 2022 yılı itibarıyla pek çok banka 250 bin TL’ye kadar evlilik kredisi vermektedir. Bazı durumlarda evlilik kredisi belirli bir süre ertelemeli olarak da alınabilmektedir. Bu tamamen banka ile yapılan kredi anlaşmasına bağlıdır. 2021 yılının Temmuz ayında %1,60 faiz oranıyla verilen evlilik kredileri, Temmuz 2022 itibarıyla aylık %1,71'den başlayan faiz oranları ile verilmektedir. Evlilik kredisi geri ödeme hesaplamaları için evlilik kredisi faiz hesaplama formülleri kullanılmaktadır. Evlilik kredisi hesaplama formülü şu şekildedir:

 • Evlilik Kredisi Taksit = Anapara x (Aylık Faiz Oranı(1 + Aylık Faiz Oranı)Vade )/ ((1 + Aylık Faiz Oranı)Vade-1)

Aylık taksit tutarı bulunduktan sonra evlilik kredisi toplam geri ödeme tutarını hesaplamak için aşağıdaki formülde görüldüğü gibi aylık taksit tutarı ile vade sayısı çarpılır.

 • Evlilik Kredisi Toplam Geri Ödeme Tutarı = Evlilik Kredisi Aylık Taksit x Vade Sayısı
Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Evlilik Kredisi Nedir?

Evlilik kredisi, evlenme aşamasında olan kişilere 3 ay ile 36 ay arasında vade ile verilen bir kredi türüdür. Evlilik kredisinin amacı, evlenecek olan kişinin evlilik masraflarını karşılamasına destek olmaktır. Düğün ve ev için gerekli masraflar bu kredi ile karşılanarak, aylık olarak geri ödenir. Evlilik kredisi, evlilik aşamasındaki kişilerin işini maddi yönden kolaylaştıran bir kredidir.  Evlilik kredisi, temel olarak bir ihtiyaç kredisidir ve ihtiyaç kredisinin alt türü olarak bankalar tarafından verilmektedir. Evlilik kredisi, ihtiyaç kredisinin verildiği yıllardan beri verilmektedir. Yurt dışında "marriage loan" olarak bilinen evlilik kredisi, evlilik masraflarını karşılamak için çekilen krediler arasında popülerdir. Evlilik kredilerinin faiz oranları bankadan bankaya değişmekle birlikte, BDDK tarafından getirilen şartlara bağlı kalarak bankalar tarafından belirlenir. Evlilik kredisi hakkında bilinmesi gereken üç temel nokta ise şunlardır:

 • Evlilik kredisi, bir ihtiyaç kredisi türüdür.
 • Evlilik kredisi; evlilik masraflarının karşılanması amacıyla finanse edilir.
 • Evlilik kredisi maksimum 36 aya kadar vadelendirilir.

Evlilik Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Evlilik kredisi; anapara, aylık faiz oranı, vade ve vergiler göz önünde bulundurularak hesaplanır. Aylık taksit tutarı belirlendikten sonra her ay için kalan anapara tutarı üzerinden aylık faiz hesaplaması yapılır., Aylık taksitte anapara, faiz, banka sigorta muamele vergisi (BSMV) ve kaynak kullanımını destekleme fonu (KKDF) toplamı bulunur. Evlilik kredisi hesaplamasında toplamda üç kriter bulunur. Bu kriterler şunlardır:

 • Anapara: Toplam çekilen kredi tutarı  
 • Faiz: Kullanılan kredi için ödenecek faiz oranı  
 • Vade: Borcun ne kadar sürede ve hangi periyotlarda ödeneceği

Aylık evlilik kredisi hesaplama formülü şudur: 

 • Evlilik Kredisi Taksit = Anapara x (Aylık Faiz Oranı(1 + Aylık Faiz Oranı)Vade )/ ((1 + Aylık Faiz Oranı)Vade-1)

Aylık taksit tutarının vade ile çarpılması sonucunda da KKDF ve BMSV hariç toplam evlilik kredisi geri ödeme tutarı bulunur.

Örnek olarak aylık %2 faiz oranıyla 12 ay vadeli 10.000 TL’lik örnek bir evlilik kredisinin aylık geri ödemesi şu şekilde hesaplanır: 

Anapara: 10.000

Aylık faiz oranı: 0,02

Vade: 12 ay

= 10.000 x 0,02 x (1,02)12 / (1,02)12 - 1

Örnek evlilik kredisi hesaplamada toplam faiz ödemesini bulmak için aşağıdaki hesaplama yapılır:

Aylık taksit tutarı: 1.004,62 + (KKDF+BSMV)

Toplam geri ödeme = Aylık taksit X Toplam ödeme sayısı

1.004,62 x 12 = 12.055 TL

Ödenen toplam faiz= Toplam geri ödeme - Anapara 

12.055 - 10.000 = 2.055 TL

04.12.2022 tarihili güncel faiz oranları ve farklı vadeler için evlilik kredisi hesaplamak için encazip.com kredi hesaplama modülü kullanılmalıdır.

Evlilik Kredisi Faiz Oranları Nelerdir?

Evlilik kredisi faiz oranları şunlardır:

BankaaFaizAylık TaksitToplam Maliyet
ING Bank2,64%470 TL16.957 TL
Deniz Bank2,14%429 TL15.496 TL
Enpara1,84%406 TL14.600 TL
TEB1,85%406 TL14.678 TL
Cepte TEB1,85%406 TL14.678 TL
QNB Finans Bank1,99%417 TL15.071 TL
Akbank2,21%435 TL15.696 TL
Türkiye İş Bankası2,05%422 TL15.240 TL
Garanti Bankası2,77%480 TL17.348 TL
Alternatif Bank2,57%464 TL16.697 TL
N Kolay2,89%491 TL17.713 TL
YapıKredi3,29%525 TL18.954 TL

Faizsiz Evlilik Kredisi Var mıdır? 

Katılım bankaları tarafından verilen faizsiz evlilik kredileri bulunmaktadır. Dünyda islami banka olarak adlandırılan bu bankalar Türkiye’de katılım bankası adı ile faaliyet göstermektedir. Bu bankalar, faiz ile değil kar paylaşımı ile çalışmaktadır. Faizsiz evlilik kredisi, verilen krediden hiçbir faiz alınmayacağı anlamına gelmez. Tıpkı diğer krediler gibi belirli bir maliyete sahiptir. Ancak bu maliyet faiz değil kar oranı adı verilen bir maliyettir.. Faizsiz kredi ile faizli kredi arasında karar vermek için tüketicilerin toplam geri ödeme tutarlarını karşılaştırarak karar vermeleri önerilir.

Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evlilik kredisi başvuru şartları her bankaya göre farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak evlilik kredisi almak isteyen kişiler için; kredi notuna, borç takibi olup olmadığına ve varsa teminatına ve kefiline bakılır. Gerekli belgeleri temin ettikten sonra bankaya başvurarak evlilik kredisi talep edilebilir.

Evlilik Kredisi Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Evlilik kredisi başvuru belgeleri şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı
 • Gelir belgesi
 • İkametgah
 • Bazı durumlarda SGK dökümü

Evlilik Kredisini Kimler Çekebilir?

Evlilik kredisi çekebilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Mevzuata ve mevcut uygulamaya göre aşağıdaki şartları sağlayanlar ihtiyaç kredisi çekebilir:

 • Reşit olmak: Yalnızca 18 yaş ve üzerindeki kişiler evlilik kredisi çekebilir.
 • Bankanın değerlendirmesi: Findeks kredi notunun yeterli seviyede olması evlilik kredisi için önem arz edebilir.  
 • Gelir sahibi olmak: Gelirin belgelenebilir nitelikte olması gerekir 
 • Kefil: Bankanın talep etmesi halinde evlilik kredisi çekecek kişilerin bir kefil bulması gerekebilir. 
 • Bekar veya yeni evli olmak: Evlilik kredisi alabilmek için bekar veya yeni evli olmak gerekir.

Çalışmayanlar Evlilik Kredisi Çekebilir mi?

Çalışmayan kişiler belirli şartlara göre evlilik kredisi çekebilir. Çalışmadığı halde evlilik kredisi çekebilme hakkına sahip kişiler şunlardır:

 • Emekliler
 • Bankada belirli bir miktarın üzerinde mevduat hesabında parası olanlar
 • Çiftçilik faaliyeti ile uğraşanlar
 • Kira geliri elde edenler
 • Ortağı olduğu şirketlerden pay elde edenler

Ev Hanımları Evlilik Kredisi Alabilir mi?

Yeni evli ev hanımları şartları sağladıkları takdirde evlilik kredisi alabilir. Aksi halde ev hanımları hali hazırda evli oldukları için evlilik kredisi almaları mümkün değildir. Bu tip durumlarda ihtiyaç kredisine başvurulabilir.

Faizsiz Evlilik Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Faizsiz evlilik kredisi, katılım bankaları tarafından verilmektedir. Faizsiz evlilik kredisi veren bankalar şunlardır:

 • Kuveyt Türk  
 • Albaraka Türk  
 • Türkiye Finans  
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası

En Düşük Faizli Evlilik Kredileri Hangi Bankalardadır?

En düşük faize sahip evlilik kredisi veren bankalar ve kredi oranları şunlardır:

 • Halk Bankası %1,71 
 • Ziraat Bankası %1,94 
 • TEB %1,95 
 • QNB Finansbank %1,99 
 • Albaraka Türk %1,99 

Evlilik Kredisi Çekmek Ne Kadar Sürer?

Evlilik kredisi, kredi çekilecek olan bankaya göre değişmek suretiyle 1 ile 3 iş günü arasında çekilebilir. Kredi notunun düşük olması, bankayla daha önce çalışılmamış olması gibi faktörler ise evlilik kredisinin gecikmesine neden olan hususlar arasındadır.

Anında Evlilik Kredisi Çekilir mi?

Anında evlilik kredisi çekmek mümkündür. Kredi notu yüksek olan kişiler, özellikle sürekli çalıştıkları veya maaş hesaplarının bulunduğu bankadan anında kredi çekme şansına sahiptir. Anında kredi çekmek için de evlilik kredisi çekme şartlarını yerine getirmek gerekir.

Evlilik Kredisi Taksitleri Zamanında Ödenmez İse Ne Olur?

Tüketici Kredileri Sözleşmeleri Yönetmeliğinin 18/2 maddesi uyarınca kredi taksitleri zamanında ödenmezse kredi faizinin %30’una kadarlık bir gecikme faizi işler. Kredi taksitinin iki vadesi üst üste ödenmediği takdirde sözleşmede kredinin tamamının geri çağrılması konusunda anlaşılmışsa, banka tüm borcun kapanmasını talep etme hakkına sahiptir.  Buna ek olarak banka tarafından borcun 30 gün içerisinde kapatılmasına yönelik yasal ihtarname gönderilir. Bu ihtar kredi sahibine ulaştıktan sonraki 30 gün içerisinde hala ödeme yapılmazsa hukuki işlem başlayarak icra kanalı devreye girer.

Evlilik Kredisi Çekmek Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Evlilik kredisi çekmek kredi notunu olumlu veya olumsuz yönde etkilemez. Kredi notunu etkileyen faktör krediyi çekmek değil geri ödemektir. Geri ödeme sürecinde hiçbir aksaklık yaşanmadan taksitler zamanında ödendiği takdirde kişinin kredi notu bu durumdan olumlu yönde etkilenir. Kredi taksitlerinin aksatılması veya ödenmemesi halinde ise kredi notu olumsuz etkilenir.

Evlilik Kredisi ve Tüketici Kredisi Aynı mıdır?

Tüketici kredisi, ihtiyaç kredisinin diğer adıdır. Evlilik kredisi ise ihtiyaç kredisi ile aynı esaslara dayanan bir kredi türüdür. Dolayısıyla evlilik kredisi de bir tür tüketici kredisidir.

Evlilik Kredisi Dosya Masrafı Nedir?

Dosya masrafı, Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ile belirlenen tahsis ücreti ile bankaların talep ettiği evlilik kredisinin masrafları toplamıdır. 

Evlilik Kredisi Dosya Masrafı Ne Kadardır?

Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte belirlenen usüllere göre kredi tahsis ücreti kullanılan kredinin binde 5’i oranında alınır. Örnek olarak 15 bin TL tutarındaki bir evlilik kredisinin dosya masrafı 75 TL olarak hesaplanır.  

Evlilik Kredisi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

Evlilik kredisi başvurusunun onaylanmamasına neden olabilecek çeşitli durumlar bulunur. Bu durumların başında ise yetersiz gelire sahip olmak veya kara listede olmak gelir. Evlilik kredisinin reddedilme nedenleri şunlardır:

 • Düşük kredi notu: Kredi notu 1100’ün altında olan kişilerin evlilik kredisi başvurusu reddedilebilir. Kredi notu aralığı ise 0 ile 1900 arasındadır.
 • Gelir yetersizliği: Kredi taksitlerini ödemek için yeterli görülen gelir miktarından daha az gelire sahip olanların veya hiçbir geliri olmayanların evlilik kredisi başvuruları onaylanmaz.
 • Bankanın kara listesinde olmak: Bankacılık sisteminin kara listesinde yer alan kişilerin kredi başvuruları onaylanmaz. Kara liste, kişinin daha önce yapmış olduğu bankacılık işlemlerindeki uygunsuz davranışlarıyla girdiği bir listedir.
 • Evrak ya da belge eksikliği: Başvuru dosyasında yer alan evrak veya belgelerden bir veya birkaçının eksik olması evlilik kredisi başvurusunun onaylanmamasına neden olabilir.

Evlilik Kredisi KKDF Nedir?

Kaynak Kullanımını Destekleme Fonunun kısaltması olan KKDF, 26.08.1989 tarih ve 20264 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu Hakkında Tebliğ’in 2010/974 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile değiştirilen 2-a maddesine göre evlilik kredilerinde hesaplanan faizin %15’i olarak uygulanır.

Evlilik Kredisi BSMV Nedir?

Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisinin kısaltması olan BMSV oranı 1998/11591 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca evlilik kredilerinde %5 olarak uygulanmaktadır. İhtiyaç kredilerinde BSMV, ödenen toplam faiz tutarı üzerinden %5 olarak hesaplanır. 

İpotekli Evlilik Kredisi Nedir?

İpotekli evlilik kredisi, yeterli geliri olmayan ancak uygun bir mal veya mülke sahip olan kişilerin faydalanabileceği bir evlilik kredisi türüdür. İpotekli evlilik kredisinde, krediyi alan kişiye ait bir mülke ipotek konulmak koşuluyla kredi verilir. Kredinin geri ödemesi sırasında çıkacak herhangi bir problemde, ipotek edilen mülk banka tarafından satılır. İpotekli evlilik kredisi, genellikle yüksek tutarlı tüketici kredilerinde bankaların talebi üzerine krediyi kullanacak kişinin üzerine kayıtlı bir gayrimenkulün teminat olarak gösterilmesi ile kullandırılan kredi türüdür.  İpotekli evlilik kredisinin hesaplama formülü, ipoteksiz evlilik kredisinin hesaplama formülü ile aynıdır. Buna göre %1,79 faiz ve 6 aylık vade ile 30.000 TL ipotekli ihtiyaç kredisi hesaplaması şu şekilde yapılır:

Dönem SayısıTaksit TutarıAnaparaFaizKKDFBSMVKalan Anapara
15.4044.723,92567,00 TL85,05 TL28,35 TL25.276,08
25.4044.831,05477,72 TL71,66 TL23,89 TL20.445,03
35.4044.940,62386,41 TL57,96 TL19,32 TL15.504,41
45.4045.052,68293,03 TL43,95 TL14,65 TL10.451,73
55.4045.167,27197,54 TL29,63 TL9,88 TL5.284,46
65.4045.284,4699,88 TL14,98 TL4,99 TL0,00

Erken Evlilik Kredisi Kapatma Cezası ve İndirimi Nedir?

Erken evlilik kredisi kapatma işlemlerinin yasal düzenlemesi Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliğinin 15. maddesince yapılmıştır. Bu yönetmelik uyarınca tüketicilerden erken evlilik kredisi kapatma cezası alınmaz.  Erken evlilik kredisi kapatmanın avantajı kalan faiz ve vergiler toplamının ödenmemesidir. Kredi kullanırken hesaplanan toplam geri ödeme tutarı üzerinden, erken ödemenin yapıldığı dönemden sonraki dönemler için faiz ve vergiler ödenmeyeceği için bu tutarda bir indirim kazanılmış olur.

Evlilik Kredisi Hesaplama Örnekleri Nelerdir?

Evlilik kredisi hesaplamasının belirli bir formülü vardır. Ancak Türkiye’de krediler üzerine eklenen KKDF ve BSMV, kredi hesaplamasının daha farklı şekilde yapılmasını gerektirir.  Evlilik kredisi hesaplama işlemi; kredi tutarı, faiz oranı ve vade sayısı kullanılarak yapılır. Aylık ödeme planlı evlilik kredisi hesaplaması şu şekildedir:

 • Aylık ödeme tutarı hesaplanır
 • Anapara üzerinden aylık faize eşdeğer tutar hesaplanır
 • Hesaplanan faiz tutarı üzerine %5’lik BSMV ve %15’lik KKDF eklenerek toplam vergiler bulunur.
 • Aylık sabit ödeme tutarından hesaplanan faiz ve vergiler çıkartılarak toplam anapara ödemesi bulunur.
 • İlgili aya ait toplam anapara ödemesi, toplam kullanılan kredinin anapara tutarından çıkartılarak kalan anapara tutarı bulunur.
 • Bir sonraki ay için de yine kalan anapara üzerinden aynı hesaplama yapılır.
 • Bu işlem vade sonuna kadar her ödeme dönemi için tekrarlanır.

Ziraat Bankası Evlilik Kredisi Hesaplama

40 bin TL tutarındaki evlilik kredisi için Ziraat Bankası kredi oranları şu şekildedir:

Kredi TutarıVade SayısıFaiz OranıAylık TaksitToplam Maliyet
40.000 TL3%1,7913.910 TL41.939 TL
40.000 TL6%1,797.177 TL43.268 TL
40.000 TL9%1,794.935 TL44.626 TL
40.000 TL12%1,793.817 TL46.010 TL

Halkbank Evlilik Kredi Hesaplama Örneği

40 bin TL tutarındaki evlilik kredisi için Halkbank kredi oranları şu şekildedir:
Kredi TutarıVade SayısıFaiz OranıAylık TaksitToplam Maliyet
40.000 TL3%1,7113.884 TL41.861 TL
40.000 TL6%1,717.154 TL43.129 TL
40.000 TL9%1,714.913 TL44.423 TL
40.000 TL12%1,713.794 TL45. 742 TL

Akbank Evlilik Kredi Hesaplama Örneği

40 bin TL tutarındaki evlilik kredisi için Akbank kredi oranları şu şekildedir:
Kredi TutarıVade SayısıFaiz OranıAylık TaksitToplam Maliyet
40.000 TL3%2,1414.024 TL42.280 TL
40.000 TL6%2,147.279 TL43.879 TL
40.000 TL9%2,145.034 TL45.517 TL
40.000 TL12%2,143.916 TL47.195 TL

Teb Evlilik Kredi Hesaplama Örneği

40 bin TL tutarındaki evlilik kredisi için TEB kredi oranları şu şekildedir:
Kredi TutarıVade SayısıFaiz OranıAylık TaksitToplam Maliyet
40.000 TL3%2,1514.027 TL42.282 TL
40.000 TL6%2,157.281 TL43.889 TL
40.000 TL9%2,155.037 TL45.535 TL
40.000 TL12%2,153.918 TL47.221 TL

ING Evlilik Kredi Hesaplama Örneği

40 bin TL tutarındaki evlilik kredisi için ING Bank kredi oranları şu şekildedir:  
Kredi TutarıVade SayısıFaiz OranıAylık TaksitToplam Maliyet
40.000 TL3%2,4914.138 TL42.622 TL
40.000 TL6%2,497.381 TL44.494 TL
40.000 TL9%2,945.265 TL47.590 TL
40.000 TL12%2,944.146 TL49.962 TL

Kuveyt Türk Evlilik Kredi Hesaplama Örneği

40 bin TL tutarındaki evlilik kredisi için Kuveyt Türk kredi oranları şu şekildedir:
Kredi TutarıVade SayısıFaiz OranıAylık TaksitToplam Maliyet
40.000 TL3%2,2314.053 TL42.368 TL
40.000 TL6%2,237.305 TL44.037 TL
40.000 TL9%2,235.060 TL45.748 TL
40.000 TL12%2,233.941 TL47.502 TL

İş Bankası Evlilik Kredi Hesaplama Örneği

40 bin TL tutarındaki evlilik kredisi için Türkiye İş Bankası kredi oranları şu şekildedir: 
Kredi TutarıVade SayısıFaiz OranıAylık TaksitToplam Maliyet
40.000 TL3%2,0513.995 TL42.192 TL
40.000 TL6%2,057.252 TL43.722 TL
40.000 TL9%2,055.009 TL45.287 TL
40.000 TL12%2,053.890 TL46.889 TL

Vakıfbank Evlilik Kredi Hesaplama Örneği

40 bin TL tutarındaki evlilik kredisi için Vakıfbank kredi oranları şu şekildedir:
Kredi TutarıVade SayısıFaiz OranıAylık TaksitToplam Maliyet
40.000 TL3%1,9113.949 TL42.055 TL
40.000 TL6%1,917.212 TL43.477 TL
40.000 TL9%1,914.969 TL44.930 TL
40.000 TL12%1,913.851 TL46.414 TL

Evlilik Kredisi Hesaplama Yöntemleri Nelerdir?

Evlilik kredisi üç çeşit yöntemle hesaplanabilir. Bu yöntemler şunlardır:

 • Vadeye Göre Evlilik Kredisi Hesaplama
 • Aylık Taksite Göre Evlilik Kredisi Hesaplama
 • Faiz Oranlarına Göre Evlilik Kredisi Hesaplama

1. Vadeye Göre Evlilik Kredisi Hesaplama

Kullanılacak kredinin tutarı değişmeden vadeye göre evlilik kredisi hesaplaması yapılırken vade arttıkça ödenecek faiz ve vergiler de artar. Vade uzadıkça faiz ve vergi masrafları artar, vade kısaldıkça faiz ve vergi masrafları düşer.           

2. Aylık Taksite Göre Evlilik Kredisi Hesaplama

Tüketiciler, ihtiyaç duydukları evlilik kredisini kendi belirleyecekleri aylık taksit tutarına göre kullanabilir. Bu durumda belirlenen tutara göre ödeme tablosu hazırlanarak toplam faiz ve vergiler aylık ödenecek tutara göre belirlenir. Aylık taksite göre evlilik kredisi hesaplanırken talep edilen ödeme tutarından sonra toplam vade hesaplanır.                       

3. Faiz Oranlarına Göre Evlilik Kredisi Hesaplama

Faiz oranı, evlilik kredisi toplam maliyetinin en önemli hesaplama unsurudur. Anapara üzerinden uygulanacak faiz tutarının yanı sıra BSMV ve KKDF de toplam faiz tutarı üzerinden hesaplandığından, evlilik kredisi hesaplama yaparken mümkün olan en düşük faiz oranının seçilmesi tüketicinin avantajına olur.

Popüler Evlilik Kredisi Hesaplama Miktarları Nelerdir?

Popüler evlilik kredisi hesaplama miktarları şunlardır:

 • 5.000 TL
 • 10.000 TL
 • 20.000 TL
 • 30.000 TL
 • 40.000 TL
 • 100.000 TL

5,000 TL Evlilik Kredisi Hesaplama Örneği

Ziraat Bankası evlilik kredisi faiz oranı Temmuz 2022 itibarıyla aylık %1,79’dur. Buna göre 6 aylık vadede 5.000 TL evlilik kredisi hesaplaması şu şekilde yapılır:

Dönem SayısıTaksit TutarıAnaparaFaizKKDFBSMVKalan Anapara
1901787,3294,50 TL14,18 TL4,73 TL4.212,68
2901805,1879,62 TL11,94 TL3,98 TL3.407,51
3901823,4464,40 TL9,66 TL3,22 TL2.584,07
4901842,1148,84 TL7,33 TL2,44 TL1.741,96
5901861,2132,92 TL4,94 TL1,65 TL880,74
6901880,7416,65 TL2,50 TL0,83 TL0,00

10,000 TL Evlilik Kredisi Hesaplama Örneği

Ziraat Bankası evlilik kredisi faiz oranı Temmuz 2022 itibarıyla aylık %1,79’dur. Buna göre 6 aylık vadede 10.000 TL evlilik kredisi hesaplaması şu şekilde yapılır:

Dönem SayısıTaksit TutarıAnaparaFaizKKDFBSMVKalan Anapara
11.8011.574,64189,00 TL28,35 TL9,45 TL8.425,36
21.8011.610,35159,24 TL23,89 TL7,96 TL6.815,01
31.8011.646,87128,80 TL19,32 TL6,44 TL5.168,14
41.8011.684,2397,68 TL14,65 TL4,88 TL3.483,91
51.8011.722,4265,85 TL9,88 TL3,29 TL1.761,49
61.8011.761,4933,29 TL4,99 TL1,66 TL0,00

20,000 TL Evlilik Kredisi Hesaplama Örneği

Ziraat Bankası evlilik kredisi faiz oranı Temmuz 2022 itibarıyla aylık %1,79’dur. Buna göre 6 aylık vadede 20.000 TL evlilik kredisi hesaplaması şu şekilde yapılır:

Dönem SayısıTaksit TutarıAnaparaFaizKKDFBSMVKalan Anapara
13.6033.149,28378,00 TL56,70 TL18,90 TL16.850,72
23.6033.220,70318,48 TL47,77 TL15,92 TL13.630,02
33.6033.293,75257,61 TL38,64 TL12,88 TL10.336,27
43.6033.368,45195,36 TL29,30 TL9,77 TL6.967,82
53.6033.444,85131,69 TL19,75 TL6,58 TL3.522,98
63.6033.522,9866,58 TL9,99 TL3,33 TL0,00

30,000 TL Evlilik Kredisi Hesaplama Örneği

Ziraat Bankası evlilik kredisi faiz oranı Temmuz 2022 itibarıyla aylık %1,79’dur. Buna göre 6 aylık vadede 30.000 TL evlilik kredisi hesaplaması şu şekilde yapılır:

Dönem SayısıTaksit TutarıAnaparaFaizKKDFBSMVKalan Anapara
15.4044.723,92567,00 TL85,05 TL28,35 TL25.276,08
25.4044.831,05477,72 TL71,66 TL23,89 TL20.445,03
35.4044.940,62386,41 TL57,96 TL19,32 TL15.504,41
45.4045.052,68293,03 TL43,95 TL14,65 TL10.451,73
55.4045.167,27197,54 TL29,63 TL9,88 TL5.284,46
65.4045.284,4699,88 TL14,98 TL4,99 TL0,00

40,000 TL Evlilik Kredisi Hesaplama Örneği

Ziraat Bankası evlilik kredisi faiz oranı Temmuz 2022 itibarıyla aylık %1,79’dur. Buna göre 6 aylık vadede 40.000 TL evlilik kredisi hesaplaması şu şekilde yapılır:

Dönem SayısıTaksit TutarıAnaparaFaizKKDFBSMVKalan Anapara
17.2066.298,55756,00 TL113,40 TL37,80 TL33.701,45
27.2066.441,40636,96 TL95,54 TL31,85 TL27.260,04
37.2066.587,50515,21 TL77,28 TL25,76 TL20.672,55
47.2066.736,90390,71 TL58,61 TL19,54 TL13.935,64
57.2066.889,69263,38 TL39,51 TL13,17 TL7.045,95
67.2067.045,95133,17 TL19,98 TL6,66 TL0,00

100,000 TL Evlilik Kredisi Hesaplama Örneği

Ziraat Bankası evlilik kredisi faiz oranı Temmuz 2022 itibarıyla aylık %1,79’dur. Buna göre 6 aylık vadede 100.000 TL evlilik kredisi hesaplaması şu şekilde yapılır:

Dönem SayısıTaksit TutarıAnaparaFaizKKDFBSMVKalan Anapara
118.01415.746,381.890,00 TL283,50 TL94,50 TL84.253,62
218.01416.103,511.592,39 TL238,86 TL79,62 TL68.150,10
318.01416.468,741.288,04 TL193,21 TL64,40 TL51.681,36
418.01416.842,25976,78 TL146,52 TL48,84 TL34.839,11
518.01417.224,23658,46 TL98,77 TL32,92 TL17.614,88
618.01417.614,88332,92 TL49,94 TL16,65 TL0,00

Evlilik Kredisi Alternatifleri Nelerdir?

Evlilik kredisi, evlilik masraflarını karşılamak amacıyla fonlanan bir kredi türüdür. Her kredi türü için kredi hesaplama yöntemi farklılık gösterebilir. Evlilik kredisi kullanmayan tüketiciler için evlilik masraflarını karşılamak amacıyla alternatif fonlama yöntemleri aşağıdaki gibidir.

 • Kredi kartı kullanmak
 • Ticari kuruluşlar için ticari kredi almak 

Evlilik Kredisi Hesaplama ve İhtiyaç Kredisi Hesaplama Farkları Nelerdir?

Evlilik kredisi de bir tür ihtiyaç kredisidir. Bu nedenle evlilik kredisi ile ihtiyaç kredisi hesaplama arasında herhangi bir fark yoktur.

Evlilik Kredisi Hesaplama ve Konut Kredisi Hesaplama Farkları Nelerdir?

Evlilik kredisinde BSMV ve KKDF vergi oranları hesaplamaya dahil edilir. Konut kredisi ise KKDF ve BSMV gibi vergilerden muaftır. Bu nedenle konut kredisi hesaplama işleminde vergiler hesaba katılmaz. Ancak evlilik kredisi hesaplanırken BSMV ve KKDF oranları da hesaplamaya dahil edilir.

Diğer Sayfalar

İlgili İçerikler