Kira Artış Oranı Hesaplama - Temmuz 2024

Kira artış oranı hesaplama, bulunduğu konutta yılı dolan kişilerin karşı karşıya kalacakları kira artışını öğrenmeleri amacıyla yapılır. Bu hesaplama aracı, konut ve iş yeri kira artış oranı gibi farklı kategorilerdeki kira zam oranlarını için kullanılır. Kiracıların ve mülk sahiplerinin doğru bilgiye ulaşmasını sağlayan bu araç, kira artış oranını belirleyen yasal düzenlemelere dayanarak çalışır. Herkesin bulunduğu konuma ve sözleşme türüne göre ne kadar kira artışı ile karşılaşacağını önceden bilmesi mümkün olur.
Taşınmaz sahibi, taşınmazı için aldığı kiranın belirli aralıklara artırılmasını bekler. Mevcut ekonomik koşullar, TEFE TÜFE oranı artışları gibi unsurlar 2023 kira artış oranı üzerinde doğrudan etkilidir. Kiracının beklentisi ise gerçekleşecek olan kira artış oranının kendisini mağdur etmemesi yönündedir. Bu sebeple yasal olarak belirlenmiş bir kira artış oranı üst sınırı mevcuttur. 1 Temmuz 2024 itibari ile ise %25 kira artış oranı üst sınırı son bulacaktır. 

Kiraya Ne Kadar Zam Yapılır?

Kira artış hesaplama yapılırken öncelikle kiracı ve taşınmaz sahibi arasındaki kira sözleşmesi baz alınır. Sözleşmede genel olarak yıllık kira artış oranı da yer alır. Sözleşmede kira artış oranına yönelik bilgi bulunmaması halinde yasal sınır baz alınır. Yasal olarak kira artış oranı, mevcut kira bedelinin %25’ini geçemez. 1 Temmuz 2024 tarihi itibari ile ise kira artış oranı Borçlar Kanunu’nun 344. maddesine uygun şekilde yapılmalıdır. İş yeri ve konut kira artış oranları sözleşmede belirtilen maddeler üzerinden gerçekleştirilmelidir.

Kira Artış Oranı Nasıl Hesaplanır?

Kira artış oranı hesaplanırken mevcut kira tutarı baz alınır. Sözleşmede özel olarak belirlenmiş bir oran yoksa kira artış oranı maksimum mevcut kira bedelinin %25’i oranında belirlenebilir. Kira artış oranı 2024 yılı için örnek hesaplama aşağıdaki gibidir.

Konut Kira Artış Oranı Hesaplama

Mevcut kiranın 15.000 TL olduğu bir örnekte kira artış oranı %25 olarak belirlensin. Artış oranı hesaplama şu şekilde yapılır.

Kira Artış Oranı = 15.000 x 25/ 100 = 3.750 TL olarak bulunur. Güncel kira ise 18.750 olarak belirlenir. 

İş yeri Kira Artış Oranı Hesaplama

Mevcut kiranın 15.000 TL olduğu ve kira artış oranın %60 olduğu bir senaryoda yapılacak zam oranı için hesaplama şu şekilde olmalıdır.

Mevcut Kira Bedeli (X) Kira Artış Oranı = Toplam Artış Bedeli 

15.000 TL x 0.60 =  9.000 TL olarak bulunur. Mevcut kiranın toplamıyla birlikte ise kiranın aylık bedeli 24.000 TL olarak belirlenir. 

Kira Artış Oranı Neye Göre Belirlenir?

Kira hesaplama, TÜFE oranına göre yapılır. TÜFE, ürün fiyatlarındaki artışı baz alarak hesaplanır. Yapılacak kira artış oranı, açıklanan TÜFE oranını geçemez. TÜFE’nin %20 olarak açıklandığı bir dönemde kira artışı en fazla %20 olabilir.

2024 Kira Artışı Ne Kadar?

Yasal olarak 2024 yılının temmuz ayına kadar yapılabilecek maksimum kira artışı, mevcut kiranın %25’i kadardır. 1.000TL’lik bir kiraya yapılacak maksimum zam, 250TL’dir. Yasal sınırı geçmemek şartıyla kira artış oranını belirlemek, taşınmaz sahibinin inisiyatifindedir.

Kira Neye Göre Artar?

Kira artışını etkileyen birçok unsur bulunur. Tüketici fiyat endeksi olarak adlandırılan TÜFE’nin artması, enflasyonun da arttığını gösterir. Enflasyon sebebiyle yaşam şartlarının daha pahalı hale gelmesi ise kira artışlarını da doğrudan etkiler. Taşımaz sahipleri, yaşamlarını finanse etmek ve enflasyon karşısındaki mağduriyetlerini gidermek amacıyla kira artırımı yoluna gider.

Kira Artışı Nedir?

Kira, bir konut ya da iş yeri sahibinin taşınmazlarını kullandırtması sonucu talep ettiği tutardır. Kira artışı ise belirli bir zaman aralığında kiraya yapılan zammı ifade eden bir kavramdır. Kira artışı hesaplama, mevcut kira tutarı üzerinden oransal olarak yapılır. Yapılacak kira zammı, 2024 yılının temmuz ayına kadar mevcut kiranın %25’ini geçemez.

İş Yeri Kira Artış Oranı Ne Kadar?

İş yeri kira artış oranı dönemsel olarak değişkenlik gösterir. TÜİK tarafından açıklanan TÜFE değişim oranları aylık ve yıllık bazda açıklanır. Açıklanan veriler arasında on iki aylık ortalama TÜFE değişim oranı da yer alır. İş yeri kira artışı hesaplanırken de TÜİK tarafından açıklanan on iki aylık ortalama TÜFE değişim oranı baz alınır. TÜİK tarafından 2024 yılı ocak ayı için açıklanan on iki aylık ortalamalara göre TÜFE değişim oranı %72,45’tir.

Kiraya yılda 2 kez zam yapılır mı?

Kira zammı yasal olarak yılda bir kere yapılır. Mülk sahibi finansal durumunu korumak amacıyla yılda bir kere yasal sınırı geçmemek şartıyla kira zammı yapabilir. Yapılacak kira zammı, ilgili dönem için açıklanacak olan TÜFE oranını geçemez.

Yıllara Göre Kira Artış Oranı

Yıllara göre kira artış oranı hesaplanırken TÜİK verileri dikkate alınır. TÜİK tarafından açıklanan TÜFE oranı, kira artış oranının sınırını belirler. TÜİK tarafından 2023, 2022 ve 2021 yılı ocak ayı için açıklanan TÜFE değişim oranları aşağıdaki gibidir.

  • 2023 TÜFE değişim oranı %57,68
  • 2022 TÜFE değişim oranı %48,69
  • 2021 TÜFE değişim oranı %14,97

TÜİK tarafından yıllara göre açıklanan on iki aylık ortalamalara göre TÜFE değişim oranı ise şu şekildedir.

  • 2023 yılı için %72,45
  • 2022 yılı için %22,58
  • 2021 yılı için %12,53

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

30 Mayıs 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 5 Haziran 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi