Kira Artış Oranı Hesaplama - Nisan 2024

Kira artışı hesaplama, bulunduğu konutta yılı dolan kişilerin karşı karşıya kalacakları zammı öğrenmeleri amacıyla gerçekleştirilir.

30 Mayıs 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 6 Kasım 2023

En cazip bankayı anında bulun!

Taşınmaz sahibi, taşınmazı için aldığı kiranın belirli aralıklara artırılmasını bekler. Mevcut ekonomik koşullar, TEFE TÜFE oranı artışları gibi unsurlar 2023 kira artış oranı üzerinde doğrudan etkilidir. Kiracının beklentisi ise gerçekleşecek olan kira artış oranının kendisini mağdur etmemesi yönündedir. Bu sebeple yasal olarak belirlenmiş bir kira artış oranı üst sınırı mevcuttur.

Kiraya Ne Kadar Zam Yapılır?

Kira artış hesaplama yapılırken öncelikle kiracı ve taşınmaz sahibi arasındaki sözleşme baz alınır. Sözleşmede genel olarak yıllık kira artış oranı da yer alır. Sözleşmede kira artış oranına yönelik bilgi bulunmaması halinde yasal sınır baz alınır. Yasal olarak kira artış oranı, mevcut kira bedelinin %25’ini geçemez.

Kira Artış Oranı Nasıl Hesaplanır?

Kira artış oranı hesaplanırken mevcut kira tutarı baz alınır. Sözleşmede özel olarak belirlenmiş bir oran yoksa kira artış oranı maksimum mevcut kira bedelinin %25’i oranında belirlenebilir. Kira artış oranı 2023 yılı için örnek hesaplama aşağıdaki gibidir.

Mevcut kiranın 2.000TL olduğu bir örnekte kira artış oranı %20 olarak belirlensin. Artış oranı hesaplama şu şekilde yapılır.

Kira Artış Oranı = 2.000 x 20 / 100 = 400TL bulunur. Güncel kira ise 2.400TL olarak ödenmeye başlanır.

Kira Artış Oranı Neye Göre Belirlenir?

Kira hesaplama, TÜFE oranına göre yapılır. TÜFE, ürün fiyatlarındaki artışı baz alarak hesaplanır. Yapılacak kira artış oranı, açıklanan TÜFE oranını geçemez. TÜFE’nin %20 olarak açıklandığı bir dönemde kira artışı en fazla %20 olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

5. Yıl Sonunda Kira Artışı Nasıl Hesaplanır?

Kira Neye Göre Artar?

12 Aylık Tüfe Ortalaması Nasıl Hesaplanır?

Tefe Tüfe Nasıl Hesaplanır?

2023 Kira Artışı Ne Kadar?

Kira Artışı Nedir?

Kira Artışı ile İlgili Yasal Düzenleme Ne Şekildedir?

İş Yeri Kira Artış Oranı Ne Kadar?

Yıllara Göre Kira Artış Oranı

2023 TÜFE oranı ne kadar?

Yüzde 25 kira artışı ne zamana kadar geçerli?

Kiraya yılda 2 kez zam yapılır mı?

Kaynaklar:

İlgili İçerikler